Komin ze wspomaganiem
Jak dobrać i zamontować wyciąg kominowy
Każdy, kto pali w kominku, wie, jak ciężko jest czasami rozpalić ogień, a potem utrzymać odpowiedni płomień i uniknąć wydostawania się dymu do pomieszczenia. Nie wszyscy wiedzą, że takim problemom można zapobiec, jeśli na kominie zainstaluje się mechaniczny wyciąg wzmacniający i stabilizujący ciąg.
Dobre funkcjonowanie kominka zależy od wielu czynników. Ważne są: dobry i poprawnie zamontowany wkład kominkowy, doprowadzenie powietrza do spalania, prawidłowo wybudowany i systematycznie czyszczony komin, wreszcie suche drewno. To wszystko jednak nie wystarczy, jeżeli nie uda się wytworzyć odpowiedniego ciągu w przewodzie kominowym. A gdy go nie będzie albo będzie niestabilny, pojawią się kłopoty, choćby takie jak problemy z rozpaleniem lub ponownym odpaleniem ognia w kominku, cofanie się do pomieszczenia brudzącego i pozostawiającego zapach spalenizny dymu, brak kontroli nad procesem spalania, czy – w najlepszym razie – wydostawanie się pyłu i kurzu z paleniska przy każdym jego otwarciu.
Do niedawna w większości domów jednorodzinnych projektowano i budowano kominy murowane z cegły. Obecnie, pomimo że specjalistyczne systemy kominowe (ceramiczne lub stalowe) są już dość popularne, nadal często spotyka się kominy nieodpowiednie do zaprojektowanych kominków, na przykład za niskie ...
W artykule znajdziesz:
- wiedzę o tym, jak zwiększyć i/lub ustabilizować ciąg kominowy
- informacje o tym, jak może w tym pomóc mechaniczny wyciąg kominowy
- wskazówki dotyczące jego montażu
- zasady sterowania jego pracą
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Mariusz Bykowski