Murator pomaga

Kominek

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Czy kominek można zainstalować w każdym domu?

Budynek i pomieszczenie, w którym chcemy zamontować kominek, muszą być zgodne z aktualnymi przepisami. Pomieszczenie musi mieć kubaturę co najmniej 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, ale nie mniejszą niż 30 m3 i nie może w nim być wentylacji mechanicznej wywiewnej. Powinno mieć dostęp do przewodu kominowego o parametrach odpowiednich dla danego kominka i możliwość doprowadzenia powietrza do spalania. Kominek należy usytuować jak najbliżej komina, aby przewód dymowy był jak najkrótszy i miał możliwie najmniej załamań. Jeżeli są konieczne, nie powinno być ich więcej niż dwa, o kącie maksimum 30°.

W artykule znajdziesz:

  • odpowiedź na pytanie, czy kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu.

Poznasz też podstawowe zasady jego instalowania. Dowiesz się, jakie parametry musi spełniać komin i jak zadbać o dopływ dostatecznej ilości powietrza do spalania.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2013 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU