spis treści

Murator 3/2019

Wygraj darmową termomodernizację
rozgrzewka przed budową

Wygraj darmową termomodernizację

Czy warto przeprowadzić modernizację swojego domu? Na pewno tak, gdy wykorzysta się możliwości, jakie daje program „Czyste powietrze”. A dodatkową zachętą może być nasz konkurs.
Ściany murowane
budowa i remont

Ściany murowane - planowanie, koszty i technologie

Ściany murowane uchodzą za solidne, trwałe i zapewniające domownikom bezpieczeństwo. Nic dziwnego, że wciąż są najpopularniejsze. Z czego można je budować i jak przebiegają prace w zależności od typu budulca?
Kupno działki pod budowę domu
rozgrzewka przed budową

Kupno działki pod budowę domu. Jak wybierać, co sprawdzić?

Bez względu na to, czy kupujemy działkę w mieście, pod miastem czy z dala od niego, musimy się upewnić, czy będzie można na niej wybudować planowany dom jednorodzinny.
Spontanicznie i naturalnie
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom, który współgra z przeszłością. Prezentacja domu

To opowieść o domu, w którym przyroda spotyka się z cywilizacją, a nowoczesność nie odrzuca przeszłości. Wszystko zaczęło się od spontanicznej, odważnej decyzji.
Z nadwieszonym piętrem
architektura i wnętrza

Z nadwieszonym piętrem. Remont domu kostki

Dziś trudno w nim rozpoznać dom z czarno-białej fotografii w rodzinnym albumie. W niczym nie przypomina dawnej kostki z czasów PRL-u. Teraz jest nie tylko nowocześniejszy, ale i funkcjonalny – bryła kryje dwa wygodne mieszkania.
Łazienki w różnych rozmiarach
architektura i wnętrza

Funkcjonalna aranżacja łazienek - tych małych i tych dużych

Każda łazienka, mała czy duża, może być funkcjonalna, dopasowana do potrzeb użytkowników. Każda może być wyjątkowa!
Prysznic czy wanna?
architektura i wnętrza

Prysznic czy wanna? Co się bardziej opłaca?

Ile wody zużywamy pod prysznicem? A ile kąpiąc się w wannie? Podobno prysznic pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 30%, ale czy na pewno?
Otwór w starym stropie
budowa i remont

Otwór w starym stropie - jak go zrobić na nowe schody?

Zmiana położenia schodów wymaga zrobienia sporej dziury w istniejącym stropie – nie zawsze jest to trudne technicznie. Stopień skomplikowania prac zależy od konstrukcji stropu i wielkości otworu.
Szklane ściany z cegieł
budowa i remont

Szklane ściany z cegieł

Cegły ze szkła są ciekawą alternatywą dla znanych od dawna luksferów. Mają prostą formę i zbliżone wymiary do tradycyjnych cegieł ceramicznych.
Izolacja cieplna przegród zewnętrznych
budowa i remont

Izolacja cieplna przegród zewnętrznych - zakupy w składzie budowlanym

Jak z bogatej oferty materiałów termoizolacyjnych wybierać konkretne produkty, żeby dokonać najkorzystniejszego zakupu? Co trzeba porównywać? Sprawdzimy to na przykładach.
Czerwony dach z dachówki
budowa i remont

Faliste dachówki betonowe - rekomendacje

Dachówki wykonane z betonu śmiało mogą konkurować z ceramicznymi. Przedstawiamy rekomendacje dachówek falistych w kolorze czerwonym, które wiernie naśladują pierwowzór z gliny.
Płyty i płytki na zewnątrz
budowa i remont

Płyty i płytki na zewnątrz

W sprzedaży jest mnóstwo płytek, które mogą być układane pod gołym niebem – od ceramicznych po betonowe. Szukając najlepszych, zwracamy uwagę głównie na wygląd. Wyjaśniamy, jakim cechom i parametrom warto się dokładniej przyjrzeć, aby później nawierzchnia była nie tylko ładna, ale też trwała i funkcjonalna.
Kamień na kamieniu
budowa i remont

Kamień na kamieniu - pomysły na ogrodzenie

Ogrodzenie z granitu, wapienia lub nawet z otoczaków epatuje wręcz solidnością. Ma elegancki, choć surowy wygląd. Kamień pasuje do każdego typu architektury. Czas poznać sekrety budowy takich ogrodzeń.
Gładzie
budowa i remont

Jaki rodzaj gładzi do wnętrz wybrać? Porównanie czterech rozwiązań

Surowce różne, cel ten sam: nieskazitelna gładkość ścian i sufitów. Gipsowa, polimerowa, cementowa czy wapienna – każda gładź zapewnia estetyczne wykończenie wnętrza. Jej rodzaj ma jednak wpływ na szybkość prac i trwałość warstwy wyrównawczej.
Do pary z kotłem
instalacje i wyposażenie

Do pary z kotłem - dobrze zbudowany komin

W domu ogrzewanym kotłem nie może zabraknąć komina i nie może on być byle jaki. Musi być odpowiedni do rodzaju paliwa spalanego w kotle, prawidłowo zaprojektowany i starannie zbudowany. Tylko wtedy będzie bezpiecznie usuwać szkodliwe produkty spalania.
Bezprzewodowe systemy alarmowe
instalacje i wyposażenie

Bezprzewodowe systemy alarmowe

Pod względem walorów użytkowych i różnorodności dostępnych funkcji nie różnią się od systemów przewodowych, a łatwiejszy i szybszy montaż jest dodatkową zachętą do ich stosowania.
Grzejniki bez tajemnic
instalacje i wyposażenie

Grzejniki. Jak mądrze wybrać, dobrze zamontować, sprawnie wymienić?

Bez nich wodna instalacja grzewcza jest niekompletna. Mogą mieć różną formę, ale najpopularniejsze są takie, które wiesza się na ścianie, zwykle pod oknem lub w jego sąsiedztwie.
Przed wejściem
wokół domu

Jak zagospodarować strefę wejścia przed domem?

Strefa wejścia to wizytówka domu. W dużym stopniu decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie domostwo wywiera na gościach. Warto dołożyć starań, żeby było jak najlepsze.
Tniemy, gniemy, formujemy
wokół domu

Formowanie roślin - żywopłoty, topiary, roślinne parawany

Rośliny to bardzo plastyczny materiał. Można z nich tworzyć zielone ściany, które będą dobrym tłem ogrodowych aranżacji, albo nadać im niezwykły kształt, by skupiały uwagę osób odwiedzających posesję.
Lokal usługowy w domu jednorodzinnym
prawo i pieniądze

Lokal usługowy w domu jednorodzinnym - wymagania techniczne. Prawa sąsiadów

Oprócz mieszkania można mieć w domu jednorodzinnym również lokal usługowy. Musi on jednak spełniać warunki wynikające z przepisów budowlanych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Wyjście z umowy kredytu hipotecznego
prawo i pieniądze

Wyjście z umowy kredytu hipotecznego - kiedy to możliwe? Jakie są terminy i warunki?

Zawarcie umowy kredytowej nie jest niczym podpisanie cyrografu, czyli transakcji wiążącej nas na całą wieczność. Klienci banków mają możliwość rozstania się z bankiem przed terminem przewidzianym w umowie. Ważne jest, by znać i zastosować właściwą procedurę.
Zasiedzenie udziału przez współwłaściciela
prawo i pieniądze

Zasiedzenie udziału przez współwłaściciela

Może się zdarzyć, że jeden ze współwłaścicieli nieruchomości nabędzie przez zasiedzenie udziały przysługujące pozostałym współwłaścicielom. Kiedy do tego dojdzie i jak temu zapobiec?
s_153615
dodatek do muratora

Pompy ciepła 3/2019