spis treści

Murator 4/2019

Instalacja kanalizacyjna
budowa i remont

Instalacja kanalizacyjna. Ile kosztuje? Jak ją zaplanować i jak wykonać?

Układa się ją stopniowo: część przed rozpoczęciem budowy domu i na jej wczesnym etapie, część po zamknięciu stanu surowego, resztę podczas prac wykończeniowych. Potem trudno już cokolwiek zmienić bez kucia ścian lub posadzki albo rozkopywania działki.
Umowa z wykonawcą robót budowlanych
rozgrzewka przed budową

Umowa z wykonawcą robót budowlanych. Co powinno się w niej znaleźć?

Rzetelny wykonawca zrealizuje prace budowlane terminowo oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i projektem budowlanym, a przy okazji będzie respektować budżet kontrahenta. Jak takiego znaleźć i jak się z nim umówić?
Dla ludzi i ptaków
architektura i wnętrza

Dla ludzi i ptaków. Nowoczesny dom z płaskim dachem. Prezentacja

To skromna architektura. Nie musi niczego na siłę udowadniać, wręcz przeciwnie – woli ukryć swoją skalę. Może właśnie przez tę skromność wydaje się tak gościnna, i to nie tylko dla ludzi.
Najlepsze remonty 2018
budowa i remont

Najlepsze remonty 2018 - konkurs Remont Roku 2018 rozstrzygnięty!

Ich efekty są zaskakujące i inspirujące. Przekonują, że wyobraźnia plus konsekwencja mogą zdziałać cuda. Nagrodziliśmy najlepsze remonty nadesłane na nasz konkurs. Zobaczcie Państwo, jak pięknie można oswajać przestrzeń i dawać jej nowe życie.
Strefa nocna
architektura i wnętrza

Komfortowa strefa nocna. Inspirujące porady architekta

Wyraźny podział domu na strefy dzienną i nocną wydaje się już utarty. Strefa dzienna, reprezentacyjna jest otwarta dla domowników i gości. Nocna służy wyłącznie domownikom. Musi być miejscem spełniającym specyficzne funkcje.
Cały na biało
budowa i remont

Cały na biało. Dom z betonu komórkowego - najważniejsze zasady budowy

Beton komórkowy zyskał popularność dzięki dobrym parametrom technicznym, łatwości stosowania i korzystnej cenie. Z tego materiału można wykonać nie tylko ściany, ale również pozostałe elementy konstrukcji domu. Zobaczmy, co oferuje rynek.
Efektowny i trwały dach
budowa i remont

Efektowny i trwały dach

Właśnie dlatego inwestorzy wybierają jako materiał pokryciowy dachówki. Dziś bardzo trudno poznać, z jakiego materiału są zrobione. Najważniejszymi kryteriami wyboru są kształt i kolor. Trwały efekt zapewni odpowiednia powłoka.
Szyby w oknach połaciowych
budowa i remont

Szyby w oknach połaciowych

Dzięki oknom zamontowanym w połaci dachu poddasze może się stać w pełni wartościową przestrzenią mieszkalną. Warto wiedzieć więcej o pakietach szybowych, które są w nich montowane, bo choć ich głównym zadaniem jest dostarczenie do wnętrz światła dziennego, to ważne są także pozostałe parametry. Wpływają one na wielkość strat ciepła, stopień ograniczenia hałasu, a także bezpieczeństwo mieszkańców.
Drewno na kuracji
budowa i remont

Drewno na kuracji

Po jesieni, zimie i wczesnej wiośnie warto przeprowadzić oględziny drewnianych elementów domu oraz małej architektury. Pierwsze ciepłe dni poświęćmy na naprawy drewna. Usuńmy siniznę, przebarwienia i spróchniałe fragmenty. Pozbądźmy się też groźnego grzyba domowego. Radzimy, jak to zrobić najskuteczniej.
Odbiór podkładu podłogowego
budowa i remont

Odbiór podkładu podłogowego

Odbiór prac w domu jednorodzinnym odbywa się etapami. Odbiór mieszkania od dewelopera – raz, po zakończeniu budowy. W obu przypadkach szczególnie ważne jest sprawdzenie, jak wykonawcy poradzili sobie z jastrychem, czyli podkładem pod przyszłą posadzkę.
Strop na adaptowanym poddaszu
budowa i remont

Strop na adaptowanym poddaszu

W wielu domach jednorodzinnych i wielorodzinnych poddasza są adaptowane na cele mieszkalne. Gdy planujemy taki remont, trzeba najpierw ustalić, jakie są konstrukcja stropu i jego nośność, gdzie będą schody i jak duży może być otwór w stropie, jak dobrać rodzaj ścianek działowych oraz miejsce ich usytuowania.
Ogrodzenie

Jakie ogrodzenie wybrać, aby pasowało do domu?

To wizytówka domu i najczęściej jego wizualne dopełnienie. Aby dokonać dobrego wyboru, trzeba się kierować zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjami, jakie ma spełnić ogrodzenie. Przyjrzyjmy się różnym rozwiązaniom kompozycyjnym i materiałowym.
Płytki ceglane i cegłopodobne
budowa i remont

Płytki ceglane i cegłopodobne

Nawet kolorowe farby i piękne tapety nie pokonają monotonii tynkowanych ścian. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju „cegiełki”. Płytki powstają z prawdziwych, starych cegieł lub z klinkieru. Są też betonowe lub gipsowe. Poznajmy ich cechy i parametry.
Jaki kocioł, taka kotłownia

Jaki kocioł, taka kotłownia. Wymagania dla różnych źródeł ciepła

Wybór sposobu ogrzewania ma liczne konsekwencje. Przede wszystkim decyduje o komforcie i kosztach użytkowania domu oraz sposobie jego oddziaływania na środowisko, ale także determinuje miejsce i warunki zainstalowania źródła ciepła.
Systemy kominowe
instalacje i wyposażenie

Rekomendacje. Nowoczesne systemy kominowe

Są przeznaczone do różnych kotłów i pracy w odmiennych warunkach. Przedstawiamy systemy ceramiczne i stalowe rekomendowane do kotłów kondensacyjnych i kotłów na ekogroszek.
W murowanej donicy
wokół domu

Jak zbudować murowaną donicę?

Aranżując przestrzeń ogrodu, warto podnieść rośliny ponad poziom gruntu. Do takich celów świetnie nadają się donice. Jeśli zbudujemy je z solidnych, pasujących do wykończenia domu materiałów, będą ważnym elementem kompozycji ogrodu. Z kamienia, kształtek betonowych lub cegieł łatwo je zrobić samemu.
Rośnij zdrowo
wokół domu

Nawożenie trawnika

Prawidłowo przygotowane podłoże i właściwie dobrana mieszanka nasion traw to dobry start na drodze ku wymarzonej murawie. Cały sekret tkwi jednak w późniejszej pielęgnacji trawnika. Odpowiednie nawożenie to jeden z ważniejszych jej elementów.
„Czyste powietrze” po nowemu
prawo i pieniądze

„Czyste powietrze” po nowemu

Od stycznia wysokość dotacji zależy nie tylko od kwoty poniesionych wydatków i dochodu rodziny, lecz również od możliwości skorzystania z nowej ulgi podatkowej.
Jak zaskarżyć plan miejscowy
prawo i pieniądze

Jak zaskarżyć plan miejscowy

Na etapie uchwalania planu mamy możliwość zgłaszania wniosków i uwag. Po jego ogłoszeniu możemy spróbować zmienić niekorzystne zapisy, zwracając się do wojewody albo do sądu administracyjnego.
Służebności gruntowe i przesyłu
prawo i pieniądze

Służebności gruntowe i przesyłu

Jeśli nie mamy dostępu do drogi publicznej lub chcemy korzystać z urządzeń doprowadzających media znajdujących się na innej działce, konieczne będzie ustanowienie służebności.
Projekt gotowy wiaty samochodowej

Projekt gotowy wiaty samochodowej

Szukasz projektu nowoczesnej wiaty samochodowej? Pokazujemy, jak zbudować prostą wiatę z zadaszeniem z płyt poliwęglanowych, którą możesz postawić przy domu lub w dowolnym miejscu na działce.