Grzejniki bez tajemnic
Jak mądrze wybrać, dobrze zamontować, sprawnie wymienić?
Bez nich wodna instalacja grzewcza jest niekompletna. Mogą mieć różną formę, ale najpopularniejsze są takie, które wiesza się na ścianie, zwykle pod oknem lub w jego sąsiedztwie.
Tradycyjne grzejniki to wymienniki woda-powietrze, których zadaniem jest przekazywanie ciepła od wody grzejnej krążącej w instalacji c.o. do pomieszczeń, w których są zamontowane. Są dość kosztownym elementem tej instalacji i jedynym widocznym dla użytkowników. Trzeba je dobrać do parametrów instalacji i prawidłowo w niej zamontować, aby zapewniały komfort cieplny i dobrze prezentowały się we wnętrzach, a wyposażona w nie instalacja była trwała i tania w eksploatacji.
Grzejnik przekazuje ciepło częściowo przez konwekcję, a częściowo przez promieniowanie do otaczających go powierzchni, ścian, mebli, osób. Temperatura powietrza w ogrzewanym wnętrzu oraz temperatura powierzchni przegród budowlanych wpływają na odczucia osób przebywających w pomieszczeniu. Decydują o ich komforcie.
Tradycyjne grzejniki do wodnych instalacji grzewczych: członowe (żeliwne, stalowe lub aluminiowe) oraz płytowe (stalowe), zostały zaprojektowane przy założeniu, że będą montowane pod parapetem w miejscu mało widocznym i ich główną ...
W artykule znajdziesz:
- najważniejsze zalety grzejników
- zasady ich współpracy z instalacją grzewczą
- sposób dobierania grzejników
- wskazówki montażowe
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych