Do pary z kotłem
Dobrze zbudowany komin
W domu ogrzewanym kotłem nie może zabraknąć komina i nie może on być byle jaki. Musi być odpowiedni do rodzaju paliwa spalanego w kotle, prawidłowo zaprojektowany i starannie zbudowany. Tylko wtedy będzie bezpiecznie usuwać szkodliwe produkty spalania.
Bez względu na to, jakie paliwo spalamy w urządzeniu grzewczym, powstają w nim spaliny, które trzeba usuwać poza budynek, ponieważ zawierają szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Odpowiednia do tego instalacja składa się z komina lub przewodu spalinowego oraz elementów łączących go z paleniskiem.
W najprostszych instalacjach kominowych przepływ spalin odbywa się dzięki ciągowi kominowemu powstającemu w wyniku różnicy temperatur gorących spalin wewnątrz komina oraz zimnego powietrza na zewnątrz. W efekcie spaliny są wypierane na zewnątrz, a w kominie i w pomieszczeniu kotłowni powstaje podciśnienie. Sytuacja taka ma miejsce w instalacjach kominowych z kotłami z naturalnym ciągiem. W przypadku takich urządzeń do zadań systemu kominowego, poza odprowadzaniem spalin, należy również dostarczenie (zassanie) strumienia powietrza niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Aby było to możliwe, ciąg kominowy, który zostanie wytworzony w kominie, musi być na tyle duży, aby ...
W artykule znajdziesz:
- klasyfikację systemów kominowych
- zasady dobierania kominia do typu kotła
- wymagania odnośnie do lokalizacji i wysokości komina
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych