Czyste powietrze z Muratorem

Wygraj darmową termomodernizację

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Czy warto przeprowadzić modernizację swojego domu? Na pewno tak, gdy wykorzysta się możliwości, jakie daje program „Czyste powietrze”. A dodatkową zachętą może być nasz konkurs.

Rządowy program priorytetowy „Czyste powietrze” powstał w celu ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji będących efektem używania do ogrzewania domów starych kotłów opalanych wątpliwej jakości paliwem. Radą na to jest nie tylko wymiana tych kotłów na urządzenia grzewcze, które nie emitują dymu zawierającego pyły i benzo(a)piren, ale przede wszystkim ograniczenie strat ciepła w domach tak, żeby do ich ogrzewania wystarczyła znacząco mniejsza ilość energii. Takie działanie przekłada się na spalanie mniejszej ilości paliw, z których ta energia pochodzi, a tym samym powoduje zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Co ważne dla właścicieli domów, efektem działań termomodernizacyjnych jest również obniżenie wydatków na ogrzewanie oraz podniesienie standardu nieruchomości, z czym wiąże się zwiększenie wygody mieszkańców.

Wygraj darmową termomodernizację

Chcemy oddychać czystym powietrzem. Żeby to było możliwe, potrzebna jest termomodernizacja prawie czterech milionów polskich domów

fot. Crissrocker/Shutterstock.com

Na jakie wsparcie można liczyć

W Polsce są blisko cztery miliony domów, które należałoby poddać termomodernizacji. Niewątpliwie wielu spośród ich właścicieli nie jest w stanie wziąć na swoje barki ciężaru związanych z tym wydatków. A ponieważ wszyscy chcielibyśmy oddychać czystym powietrzem, rząd zdecydował się zorganizować pomoc finansową ze środków publicznych, dla tych, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację swoich domów – program „Czyste powietrze”.

W ramach tego programu właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na to przedsięwzięcie, mogą otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 90% kwoty kosztów kwalifikowanych inwestycji (limitowanych do 53 tys. zł). Na sfinansowanie termomodernizacji jest też udzielana pożyczka z preferencyjnym oprocentowaniem (aktualnie 2,4%). W tym roku, jako element programu stworzony z myślą o osobach o wysokich dochodach, pojawiła się jeszcze ulga podatkowa nazywana termomodernizacyjną. Daje ona możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, poniesionych od 1 stycznia 2019 r.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się we wrześniu 2018 r. Po pięciu miesiącach przyjęto ich przeszło 25 tys. Do tej pory podpisano z beneficjentami przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł. Do wydania na pomoc właścicielom domów w ramach programu „Czyste powietrze” zostały jeszcze blisko 103 mld zł w ciągu 10 lat. To pozwala sądzić, że zainteresowanie termomodernizacją będzie w najbliższym czasie ogromne!

Wygraj darmową termomodernizację

Ocieplenie ścian zewnętrznych to jedno z najważniejszych, ale nie jedyne niezbędne do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu, działanie termomodernizacyjne

fot. Piotr Mastalerz
Wygraj darmową termomodernizację

Ogromny wpływ na wielkość strat ciepła ma ocieplenie dachu. Montaż izolacji na nieużytkowym poddaszu stwarza możliwość zaaranżowania tam dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, w czym pomocne są okna połaciowe

fot. Piotr Mastalerz

My też będziemy pomagać

Dzięki programowi „Czyste powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Tym nie mniej pozostaje ona skomplikowanym przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać naszym Czytelnikom, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Jej pierwszym elementem jest liczący 56 stron dodatek „Termomodernizacja z dopłatą” dołączony do Muratora 2/2019, obecnie dostępny w wersji cyfrowej na stronie www.czystepowietrze.murator.pl. W kolejnych numerach Muratora oraz na stronie www.czystepowietrze.murator.pl będziemy publikować artykuły, w których wyjaśnimy między innymi, jakich wyzwań należy się spodziewać w przypadku modernizacji starego systemu grzewczego, doradzimy, jak przy okazji ocieplania dachu zaaranżować ciepłą i widną przestrzeń użytkową pod skosami oraz jak odświeżyć zewnętrzny wygląd, a nawet charakter domu podczas docieplania elewacji.

Wygraj darmową termomodernizację

Gdy po ociepleniu domu spadnie w nim zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, stary kocioł warto zastąpić pompą ciepła. Taka zmiana z pewnością przyczyni się do poprawy jakości powietrza w okolicy

fot. Immergas

Termomodernizacja za darmo

Spodziewamy się, że największą atrakcją akcji „Czyste powietrze z Muratorem” będzie dla wielu z Was możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są wartościowe nagrody ufundowane przez naszych Partnerów.

Zasady konkursu są proste. Mogą w nim wziąć udział osoby z prawem do dysponowania lokalem (domem jednorodzinnym), w którym chciałyby przeprowadzić działania termomodernizacyjne uwzględnione w rządowym programie priorytetowym „Czyste powietrze”. Zgłoszenie do konkursu polega na przysłaniu co najmniej trzech zdjęć tego domu oraz opisu, jakie działania termomodernizacyjne powinny być w nim przeprowadzone i jaki będzie ich efekt.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jurorzy konkursu wybiorą najciekawsze, a jednocześnie takie, które dają nadzieję na przeprowadzenie w zgłoszonym domu termomodernizacji mogącej być wzorcową dla naszych Czytelników.

Wyłonieni w ten sposób finaliści konkursu otrzymają nagrody w postaci audytów energetycznych zgłoszonych przez nich domów. W kolejnym etapie, biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych audytów, spośród finalistów jurorzy wybiorą laureatów, którym przyznają nagrody główne (wymienione niżej).

Wydanie nagród, czyli zrealizowanie działań termomodernizacyjnych u laureatów konkursu, musi nastąpić do 15 października 2019 r. Relacje z przebiegu tych prac opublikujemy w Muratorze.

Więcej informacji o konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"

Wydanie: Murator 3/2019 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
OCIEPLENIE PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU