Nowe i ciekawe

Szklane ściany z cegieł

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Cegły ze szkła są ciekawą alternatywą dla znanych od dawna luksferów. Mają prostą formę i zbliżone wymiary do tradycyjnych cegieł ceramicznych.

Przezierne cegły są monolitycznymi odlewami szklanymi. Najczęściej formuje się je ręcznie, dlatego zdarza się, że pojedyncze elementy różnią się od siebie wymiarem. Różnice te wynoszą jednak nie więcej niż 2%, więc są niemal niedostrzegalne gołym okiem. Mogą być wykorzystywane zarówno we wnętrzu, jak i na zewnętrz budynku. Stanowią dekoracyjny fragment przegrody – świetliki nad drzwiami lub obok nich, wstawkę podświetloną taśmami z diodami LED – bądź całą ścianę działową. Umożliwiają skuteczne doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym.

Przejrzyste ściany są barierą dla hałasu, a nie dla światła dziennego

fot. Www.mvrdv.nl

Do cegły cegła

Pojedyncze, szklane kostki łączy się za pomocą specjalnej zaprawy przeznaczonej do szklanych cegieł, ewentualnie na zaprawę klejową do luksferów. W przypadku większych konstrukcji, spoiny wzmacnia się prętami ze stali ocynkowanej. Przed montażem cegły trzeba odkurzyć i usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, aby zaprawa dobrze się przykleiła do szkła. Szklane cegły są ciężkie, więc podczas układania elastyczna zaprawa ze spoin może się wyciskać i zabrudzić ich brzegi. Aby się przed tym uchronić, stosuje się rozpórki, czyli specjalne przekładki o przekroju trójkątnym i wysokości nieprzekraczającej 8 mm. Umieszcza się je na zaprawie w pozycji poziomej – po dwie pod każdą cegłą. Resztki zaprawy usuwa się suchą szmatką. Po całkowitym stwardnieniu zaprawy cegły się poleruje.

Szklane ściany z cegieł

Przejrzyste cegły sprawdzą się zarówno na elewacji, jak i w ścianach działowych

fot. Www.nakam.info
Szklane ściany z cegieł

Cegły szklane formuje się ręcznie w manufakturze. Każdą z nich odlewa się w skalibrowanej formie, którą wolno się schładza, aby szkło nie popękało

fot. Www.mvrdv.nl

Do wyboru, do koloru

Kupić możemy cegły o wymiarach 24 x 11,7 x 5,3 cm oraz 20 x 10 x 5 cm.

Aby można było je przewiązać w poszczególnych warstwach szklanego muru, we wszystkich kolekcjach są także elementy połówkowe, odpowiednio długości 12 cm i 10 cm. Do wyboru są zarówno elementy bezbarwne, jak i barwione w masie – brązowe, niebieskie oraz szare. Całe cegły ważą 3,5 kg bądź 2,5 kg. A elementy połówkowe odpowiednio – 1,7 kg oraz 1,25 kg. Trzeba pamiętać, że taka przegroda jest ciężka – metr kwadratowy waży bowiem aż 230 kg.

Innowacyjnym rozwiązaniem są cegły VetroPieno w wersjach White i Clear, które są nie tylko bezbarwne, lecz także przepuszczają dużo światła dziennego.

Przy dużych realizacjach można zamawiać cegły w innym wymiarze niż oferowane w standardzie producenta.

Szklane ściany z cegieł

Wymiarami i wagą cegły ze szkła są zbliżone do tradycyjnych ceramicznych. Podobna jest też technika murowania. Tak jak w wypadku cegieł elewacyjnych te ze szkła też są dostępne w kilku kolorach

fot. Www.glasspol.pl
Szklane ściany z cegieł

Nowością są cegły przejrzyste, które przepuszczają znacznie więcej światła dziennego niż te ze szkła barwionego

fot. Www.glasspol.pl
Szklane ściany z cegieł

Szklana fasada Crystal Houses w Amsterdamie jest repliką ceglanej elewacji, która zdobiła ten budynek wcześniej

fot. Www.mvrdv.nl

Domy ze szklanej cegły

Ciekawą realizacją, w której wykorzystano cegły ze szkła, jest Optical Glass House w Hiroszimie (projekt Hiroshi Nakamura & NAP). Elewacja została wykonana z 6000 szklanych cegieł i waży 13 ton. Chroni mieszkańców przed hałasem z ulicy, a jednocześnie pozwala cieszyć się widokiem ogrodu i miasta. Cegły o wymiarach 23,5 x 5 x 5 cm wyprodukowano na zamówienie z borokrzemianowego szkła o dużej przejrzystości, które jest surowcem do produkcji szkła optycznego. Odlewy były powoli chłodzone, aby zapobiec powstawaniu naprężeń w szklanej cegle. Dodatkową trudnością było zachowanie ich idealnych wymiarów.

Wykonanie przezroczystej ściany było sporym wyzwaniem, ponieważ 6000 szklanych niewielkich elementów połączonych zaprawą nie stanowiłoby stabilnej konstrukcji. Dlatego nad fasadą (na wysokości 8,6 m) wykonano belki żelbetowe i podwieszono do nich pręty stalowe, na których umieszczono cegły. Ta konstrukcja umożliwiła precyzyjne ułożenie cegieł w rzędach, jest też odporna na oddziaływania sejsmiczne w tym regionie.

Drugim nietuzinkowym przykładem wykorzystania szklanych cegieł jest elewacja Crystal Houses w Amsterdamie zaprojektowana przez Biuro MVRDV. Szklane cegły są połączone z resztkami starej elewacji z cegieł ceramicznych i tworzą replikę dawnej ceglanej fasady budynku.

Ręcznie odlewane elementy mają wymiary tradycyjnej cegły ceramicznej. Zadbano o precyzję ich wykonania i uzyskanie powtarzalności właściwości elementów: tego samego stopnia przejrzystości oraz barwy. Aby wzmocnić efekt dekoracyjny, przejrzyste cegły połączono specjalnie opracowanym przezroczystym klejem utwardzanym promieniami UV. Wzniesienie dwukondygnacyjnego frontu fasady ze szklanej cegły okazało się bardzo pracochłonne (do łączenia elementów zaangażowano dziesięciu wysoko wyspecjalizowanych rzemieślników), a powolny i precyzyjny proces montażu zajął prawie rok.

Transparentna elewacja zapewnia niepowtarzalne warunki oświetleniowe oraz nadaje budynkowi indywidualny charakter. Problemami jednak okazały się – typowe dla dużych przeszkleń –przegrzewanie się pomieszczeń w słoneczne dni oraz szybkie ich wychładzanie nocami.

Szklane ściany z cegieł Zdjęcia (3)

Elewację w Optical Glass House wykonano z cegieł ze szkła optycznego o dużej przejrzystości

fot. Www.nakam.info
Wydanie: Murator 3/2019 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU