spis treści

Murator 8/2014

Dom w kontekście
rozmowy o budowaniu

Dom harmonijnie wpisany w otoczenie czy od niego odcięty? Dylematy inwestora

Często mówi się o architekturze, że dobrze lub źle wpisuje się w architektoniczny kontekst miejsca. Co to właściwie oznacza?
Powrót na wieś
architektura i wnętrza

Niezwykły dom na wsi – regionalność w szlachetnej odsłonie

Dom nie wstydzi się swojego wiejskiego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje. Jest przy tym wygodny, funkcjonalny. Nic dziwnego, że chętnie spędzają tu czas ludzie zmęczeni gwarem miasta.
W symbiozie z naturą
architektura i wnętrza

Łazienka wykończona drewnem

Drewniana zabudowa wanny to rzecz naturalna w domu, którego mieszkańcy postanowili zaprosić ogród do środka.
Tam, gdzie sypiają jeże
architektura i wnętrza

Nietypowy miejski dom w modernistycznym stylu

Na niewielkiej miejskiej działce stanął piętrowy prostopadłościan o współczesnej formie. Choć prawie całkiem ją wypełnia, znalazło się tu miejsce na nietypową, bo sielską interpretację modernizmu.
Pełna jasność w sprawie okien
architektura i wnętrza

Pełna jasność w sprawie okien

Okna łączą dom ze światem i obdarzają go światłem. Współdecydują o wyglądzie elewacji i sprawiają, że bryła jest otwarta lub zamknięta na otoczenie. Ich zróżnicowane kształty mogą nadać wnętrzu określony charakter, a nawet stać się najciekawszym elementem kompozycji.
Więcej niż sypialnia
architektura i wnętrza

17 pomysłów na sypialnię połączoną z łazienką i garderobą

Duża i wygodna przestrzeń prywatna w domu często nie ogranicza się tylko do sypialni, obejmuje też połączone z nią łazienkę i garderobę. Ten coraz bardziej popularny w nowych domach układ sprawdza się, jeśli jest dobrze przemyślany i dopasowany do stylu życia mieszkańców.
Jak można zaadoptować budynek gospodarczy?
dom jak nowy

Jak można zaadoptować budynek gospodarczy?

Do jego adaptacji na cele mieszkalne zachęcają piękne położenie i wielka przestrzeń wnętrz. Skala i kubatura pozwalają na niestandardowe rozwiązania architektoniczne.
Okna dachowe – prawdy i mity
budowa i remont

Okna dachowe – prawdy i mity

Mija 25 lat, odkąd zaczęły się pojawiać na poddaszach użytkowych polskich domów. Wiele opinii, które pochodzą z tamtych czasów, jest już nieaktualnych. Co dziś jest prawdą, a co mitem?
Podłoga na stropie
budowa i remont

Zasady wykonania podłogi na stropie

Podłoga zbudowana na stropie powinna być cicha, żebyśmy nie słyszeli odgłosów tego, co się dzieje na piętrze. Oto główne zasady jej wykonania.
Dom pasywny i prefabrykowany
budowa i remont

Dom pasywny i prefabrykowany. Zobacz, jak go zbudowano

Dom pasywny można zamówić w fabryce domów prefabrykowanych. Jeden taki, o konstrukcji szkieletowej, stoi już w miejscowości Stawiguda pod Olsztynem.
W komplecie
budowa i remont

Drzwi wejściowe i brama garażowa w komplecie

Spójna kolorystyka oraz identyczny wzór dają wrażenie harmonii i porządku na elewacji. W nowych domach to standard.
Niby-deski
budowa i remont

Niby-deski. Elewacyjna alternatywa

Deski kompozytowe, w których drewno jest tylko jednym ze składników, są alternatywą zarówno dla tradycyjnej oblicówki drewnianej, jak i okładzin z PCW. Jakie są ich rodzaje i jak się je montuje?
Łatwy sposób na sufit z płyt g-k
budowa i remont

Łatwy sposób na sufit z płyt g-k

Jeśli chcemy tylko nieznacznie obniżyć sufit, zastosujmy system samonośny. Dzięki temu zbudujemy okładzinę sufitową szybciej i prościej.
Jak przykleić płytki
budowa i remont

Jak przykleić płytki. Sekrety wykonania trwałej nawierzchni na tarasie

Okładzina z płytek na tarasie to klasyczne i popularne rozwiązanie. Z pozoru wydaje się proste, tymczasem jest to jedna z najtrudniejszych prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak wykonać taką posadzkę, żeby była trwała.
Mocowanie balustrady
budowa i remont

Mocowanie balustrady na balkonie i tarasie

Zakotwienie słupków balustrady do płyty balkonu od góry to nadal najczęstszy sposób jej mocowania. Jak to prawidłowo wykonać?
Jak kupować markizę na taras
budowa i remont

Jak kupować markizę na taras

Warto wiedzieć, o co zapytać sprzedawcę przed zakupem.
Modernizacja kotłowni
instalacje i wyposażenie

Modernizacja kotłowni

Wymianę kotła zleca się specjalistom i można uznać, że to ich sprawa, jak to zrobią. Ale warto się wcześniej dowiedzieć, jakie problemy trzeba będzie rozwiązać.
Kominek czy koza
instalacje i wyposażenie

Dylematy inwestora: kominek czy koza?

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco łagodniejsze. Wybór to jednak nie tylko kwestia estetyki.
Ciepła kąpiel
instalacje i wyposażenie

Podgrzewanie wody w basenie

Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną. Jakie urządzenia to umożliwiają?
Nie daj się zalać
instalacje i wyposażenie

Kałuże na działce? Zalana piwnica? Kiedy potrzebne są odwodnienia

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni, przez które woda z trudem przedostaje się do gruntu. Trzeba jej więc w tym jakoś pomóc.
Modne gabiony
wokół domu

Modne gabiony. Siatkowo-kamienne konstrukcje do samodzielnego montażu

Mogą być ciekawą alternatywą dla szukających prostych i efektownych rozwiązań. Da się z nich zbudować nie tylko mury oporowe, ale także wiele innych elementów otoczenia domu.
Zanim zamieszkasz
prawo i pieniądze

Zakończyłeś budowę? Nie od razu możesz się wprowadzać

Po zakończeniu robót budowlanych trzeba dopełnić formalności, które pozwolą na legalne użytkowanie obiektu. Kiedy wystarczy złożyć zawiadomienie, a kiedy będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie?
Wspólnota kontra deweloper
prawo i pieniądze

Wady budynku – czy wspólnota mieszkaniowa może żądać naprawy od dewelopera

Jeśli w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej ujawnią się wady wykonawcze części wspólnych, na przykład dachu, dochodzeniem naprawy od dewelopera może się zająć wspólnota. Ale dopiero po dokonaniu na nią cesji roszczeń.
Rozbiórka budynku
prawo i pieniądze

Rozbiórka budynku. Kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Na sprzedawanych działkach budowlanych stoją czasami stare, popadające w ruinę budynki. Ich rozbiórka może wymagać załatwienia pewnych formalności urzędowych w starostwie powiatowym.
drewno-w-domu
dodatek do muratora

Drewno w domu