Podłoga na stropie
W trosce o ciszę
Podłoga zbudowana na stropie powinna być cicha, żebyśmy nie słyszeli odgłosów tego, co się dzieje na piętrze. Oto główne zasady jej wykonania.
Nawet najładniejsza posadzka na piętrze nie będzie nas cieszyć, jeśli mieszkańcy parteru będą słyszeli kroki osoby po niej stąpającej. Zwykle podział na kondygnacje pokrywa się z podziałem na strefy funkcjonalne. Na poddaszu lub piętrze lokuje się najczęściej sypialnie i pokoje dzieci. W każdym domu trzeba zadbać o prawidłową konstrukcję oraz izolację akustyczną podłogi. Jedną z podstawowych metod osiągnięcia tego stanu jest układanie na stropach materiałów pochłaniających dźwięki i budowa podłogi pływającej.
Podłoga pływająca
To rozwiązanie polega na tym, że konstrukcja podłogi nie jest związana z konstrukcją budynku (stropem i ścianami), żeby nie przenosić drgań. Dlatego robiąc kolejne warstwy podłogi – izolację akustyczną, podkład podłogowy i warstwę wykończeniową – należy je oddzielać warstwą dylatacyjną od stropu oraz ścian i innych pionowych elementów, na przykład słupów, kominów.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, na czym polega wykonanie podłogi pływającej
- informacje o tym, jaką grubość i jaki ciężar mają stropy różnych rodzajów
- podpowiedź, jaką izolacyjnością powinny się charakteryzować strop i podłoga, żeby zapewnić komfort akustyczny mieszkańcom
- rady, jak wyciszyć strop
- zasady układania podkładu podłogowego
- rysunki techniczne pokazujące warstwy podłgi ułożonej na różnych stropach (monolitycznym, gęstożebrowym, drewnianym)
- zasady układania warstwy wykończeniowej podłogi
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych