Jak przykleić płytki
Taras na płycie betonowej
Okładzina z płytek na tarasie to klasyczne i popularne rozwiązanie. Z pozoru wydaje się proste, tymczasem jest to jedna z najtrudniejszych prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak wykonać taką posadzkę, żeby była trwała.
W czasie wykonywania płyty często nie mamy jeszcze pomysłu, jak będziemy wykańczać taras. Od razu jednak powinno się uformować ją ze spadkiem 1,5-2%, tak żeby woda ściekała w kierunku ogrodu. To różnica wysokości 1,5-2 cm na 1 m długości. Jeśli dopiero podczas prac wykończeniowych robi się warstwę spadkową, należy pamiętać, że jej minimalna wysokość na niższym końcu to 2 cm. Pamiętając o tym, powinniśmy tak wyprowadzić poziom tarasu, żeby uzyskać odpowiednią wysokość dla później wykonywanych warstw.
Taras na płycie możemy wykończyć płytkami ceramicznymi, betonowymi lub kamiennymi. Okładziny mają różną grubość. Najcieńsza jest ceramika – ma 0,5-1,5 cm. Płytki z betonu mają zwykle 4 cm grubości. Elementy z kamienia naturalnego mogą mieć grubość 1,5-4 cm.
Taras powinien mieć hydroizolację. Jej warstwa ma zwykle grubość 0,5-1 cm. Na warstwę kleju przyjmuje się zwykle 1 cm, choć są zaprawy, na przykład rozpływne, które stosuje się w dwa razy cieńszej warstwie. Ciekawym rozwiązaniem jest układanie płytek na warstwie drenażowej z matą drenażową. Taka warstwa powinna mieć co najmniej 2 cm grubości (plus mata i płytki). W ostateczności, gdy mamy bardzo mało przestrzeni na posadzkę, żeby przykleić płytki, można sięgnąć po klej, który jest jednocześnie hydroizolacją.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jak przygotować płytę betonową do wykończenia jej płytkami ceramicznymi
- podstawowe zasady przyklejania płytek oraz fugowania
- rady, jak wybrać odpowiedni klej
- wypowiedź eksperta na temat zabezpieczania tarasu przed wilgocią
- wskazówki, jak wykończyć brzegi tarasu
- wytyczne dotyczące układania płytek na macie drenażowej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych