spis treści

Murator 9/2014

Papierowe ściany
rozmowy o budowaniu

Zderzenie z biurokracją, czyli załatwianie formalności związanych z budową domu

Do budowy, rozbudowy czy remontu potrzeba nie tylko pieniędzy i pomysłu, ale też mnóstwa dokumentów. Co gorsza, w Polsce jest tyle interpretacji prawa, ile samorządów. Bywa, że najtrudniejsze w budowie domu jest załatwianie formalności.
Pytania o przyszłość
rozmowy o budowaniu

Nowe warunki techniczne − wyzwania dla uczestników procesu budowlanego

Nie chodzi o wróżenie z fusów ani futurystyczne wizje. Warto o przyszłości pomyśleć konkretnie, odnotować czekające nas zmiany i zastanowić się, jaki będą miały wpływ na inwestorów i na budowane domy.
Nowoczesność po warmińsku
architektura i wnętrza

Nowoczesność po warmińsku

Nawiązuje do klimatu i tradycji architektonicznej regionu, a jednak jest na wskroś nowoczesny.
Zwężający się
architektura i wnętrza

Nowoczesny i minimalistyczny dom jednorodzinny

Wyróżnia się wyważonymi proporcjami, wysmakowanym detalem oraz – przede wszystkim – odważną, minimalistyczną stylistyką.
O!grodzenie
architektura i wnętrza

Pomysł na ogrodzenie – metalowe, murowane, a może drewniane?

Kiedyś było traktowane jedynie użytkowo. Dlatego w roli popularnego, niedrogiego ogrodzenia występowała pleciona siatka rozpięta na stalowych słupkach. Dla współczesnych „płotów” estetyka jest równie ważna jak funkcjonalność.
Jak kupować baterię umywalkową
architektura i wnętrza

Jak kupować baterię umywalkową

Z baterii umywalkowej korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Dobrze dobrana posłuży nam długie lata.
Życie na szczycie
architektura i wnętrza

Pomysłowa aranżacja poddasza

Okna w głównych połaciach dachu i ograniczenie liczby elementów konstrukcyjnych okazały się znakomitymi decyzjami. Dzięki nim poddasze jest wygodne i użyteczne, choć jego przeznaczenie całkowicie się zmieniło.
Lepiej ogrzany
dom jak nowy

Dom lepiej ogrzany – modernizacja ogrzewania

Ogrzewanie, które jest niesprawne, drogie albo wymaga stałej uciążliwej obsługi, potrzebuje modernizacji. To nie znaczy, że należy je od razu w całości wymieniać na nowe. Nieraz wystarczą mniej radykalne zabiegi, żeby odczuwalnie poprawić komfort w domu.
Ściany zewnętrzne na trzy sposoby
budowa i remont

Ściany na 3 sposoby: beton komórkowy, ceramika i silikaty

Powinny być wytrzymałe, ciepłe i zdrowe. Zobaczmy, jak muruje się z trzech najpopularniejszych materiałów: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i silikatów.
Blaszane dopełnienie dachu
budowa i remont

Dachowe obróbki blacharskie

Choćbyśmy kryli dach gontami bitumicznymi lub dachówką ceramiczną, i tak potrzebna będzie blacha. Dekarze zrobią z niej blaszane zabezpieczenia zwane obróbkami.
Między oknem a pokryciem
budowa i remont

Montaż okna dachowego w szczegółach - na jakim poziomie mocować okno?

Wiedza na temat poziomu, na jakim instaluje się okna, oraz kołnierz dobrany do pokrycia pomogą nam bezbłędnie zamontować okno.
Jak kupować drewno na więźbę dachową
budowa i remont

Jak kupować drewno na więźbę dachową

Drewno konstrukcyjne musi mieć dobrą jakość i odpowiednie parametry wytrzymałościowe. W projekcie znajdziemy wykaz elementów, z których ma być zbudowana więźba dachowa, i klasę drewna. Ale to nie wystarczy.
Bonie w nowej odsłonie
budowa i remont

Dekoracyjna elewacja z boniami - jak to zrobić?

Te elementy dekoracji fasady są znane od lat, jednak nowe technologie budowania sprawiły, że obecnie wykonuje się je zupełnie inaczej niż dawniej.
Okna – prawdy i mity
budowa i remont

Okna w domu. 18 pytań i odpowiedzi

Na forach internetowych wiele się dyskutuje na temat okien. Można tam trafić na tak sprzeczne opinie i komentarze, że zamiast pozbyć się wątpliwości, ma się ich coraz więcej. Próbujemy oddzielić prawdy od mitów.
Okno-drzwi z balustradą
budowa i remont

Okno-drzwi z balustradą

Portfenetr, nazywany oknem francuskim, wygląda jak wyjście na balkon. Jednak po jego zewnętrznej stronie jest tylko wąski parapet. Na wyższej kondygnacji trzeba go zabezpieczyć balustradą. Jak ją zamocować?
21 pomysłów na...
budowa i remont

Nowoczesne wykończenie ścian – 21 inspirujących pomysłów

Przedstawiamy przegląd nowoczesnych materiałów, które możemy wykorzystać do modnego wykończenia ścian w domu, piękne zdjęcie aranżacyjne, w także informacje o cenie materiałów.
Studnia na własnej działce
instalacje i wyposażenie

Studnia na działce. Jak wybudować własne ujęcie wody

Brak dostępu do wodociągu obniża wartość działki, ale jej nie dyskwalifikuje. Jeśli tylko warstwy wodonośne znajdują się na rozsądnej głębokości, można zbudować własną studnię i być niezależnym od przedsiębiorstwa dostarczającego wodę.
Przygotowanie do sezonu
instalacje i wyposażenie

Przegląd kotła gazowego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Koniec lata to najwyższa pora, żeby zainteresować się kondycją instalacji grzewczej, która lada chwila będzie musiała rozpocząć kilkumiesięczną pracę.
Ceny paliw do ogrzewania
instalacje i wyposażenie

Ceny paliw do ogrzewania - porównanie

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko drożeje, i od dawna mówi się, że będziemy coraz więcej płacić za ogrzewanie. Czy te przepowiednie się sprawdzają? Ile kosztuje energia w tym roku?
W kratkę
wokół domu

Taras i ścieżka z betonowych płyt

Szare płyty chodnikowe to tworzywo, które z powodzeniem można zastosować w ogrodzie. Łatwo wtapiają się w tło, pasują do innych materiałów, dobrze łączą się z roślinami.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: roszponka na jesień, kwiaty na koniec lata, sadzenie truskawek

Sierpień w ogrodzie to nie tylko czas zbiorów owoców swojej pracy, ale także początek przygotowań do sezonu jesiennego. Podpowiadamy, jak zadbać o kwiaty krokosomii, krzaki truskawek, wykorzystać lawendę oraz co może się znaleźć w przydomowym warzywniaku.   
Remont i modernizacja domu
prawo i pieniądze

Jakich formalności wymagają remont i modernizacja domu

Czy wymiana okien na nowe, malowanie elewacji albo montaż nowoczesnego systemu ogrzewania wymagają poinformowania urzędu i uzyskania jego zgody?
Zakupy w Internecie
prawo i pieniądze

Zakupy w Internecie – nowe przepisy konsumenckie cz. 1

Najważniejsze zmiany dotyczą bezpieczeństwa zakupów w sieci – nabywca będzie miał więcej czasu na zwrot towaru, a sprzedawca nie będzie mógł bez jego zgody pobierać dodatkowych opłat.
Podatek od najmu. Ryczałt
prawo i pieniądze

Podatek od najmu. Ryczałt

Podatek od najmu mieszkania czy domu, niezwiązany z działalnością gospodarczą, można opodatkować w formie ryczałtu. Podpowiadamy, kto może skorzystać z takiego rozwiązania i jakie formalności należy załatwić. Poznasz również zalety najmu okazjonalnego.
s_27289
dodatek do muratora

Fotowoltaika w domu