spis treści

Murator 7/2014

„Ustronny” z pięknymi widokami
rozmowy o budowaniu

Dom na działce otoczonej piękną przyrodą

Ten dom pan Zbigniew zbudował samodzielnie. Był pracowity i dokładny, a projekt przyjazny dla inwestora bez doświadczenia. Nie było problemów z budową!
Beton w lesie
architektura i wnętrza

Tradycyjny i nowoczesny – okazała rezydencja w lesie

Na pierwszy rzut oka dom może sprawiać wrażenie niewykończonego. To przez surowy tynk na elewacji i betonowe ogrodzenie. Efekt jest jednak zamierzony.
Doszliśmy do ścianki...
architektura i wnętrza

Wysoka ścianka kolankowa – czy ułatwi aranżację poddasza?

Wysokość ścianki kolankowej z reguły przesądza o wygodzie poddasza, dlatego architekt zaprojektował w swoim domu taką, która ma aż 106 cm.
Otwarty na ogród
dom jak nowy

Dom otwarty na ogród

Okna tarasowe i funkcjonalny taras sprawiają, że wnętrza stają się jaśniejsze i otwarte na otoczenie, a domownicy w pełni mogą się cieszyć urokami swojego ogrodu. Podpowiadamy, co zmienić w starym domu, aby latem przyjemnie spędzać czas na tarasie.
Płyta czy ławy
budowa i remont

Płyta fundamentowa czy ławy – co jest lepsze i jak porównać koszty?

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Cena takiego posadowienia wcale nie musi być wyższa niż tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Płyta to jednocześnie fundament oraz dobrze zaizolowana podłoga na gruncie.
Dom w standardzie NF40 ze styropianu
budowa i remont

Dom w standardzie NF40 ze styropianu

To jeden z pierwszych domów zakwalifikowanych do dopłaty finansowanej przez NFOŚiGW. Budynek powstaje w technologii styropianowych pustaków szalunkowych.
Z kopertowego na płaski
budowa i remont

Przebudowa dachu kopertowego na płaski

Przeobrażenie starej kostki w nowoczesną willę wymaga przebudowy dachu. Płaski dach jest najlepszym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy remont wiąże się z rozbudową.
Tynki cienkowarstwowe
budowa i remont

Tynki cienkowarstwowe w pigułce

Dzięki nim wykończenie domu jest łatwe i szybkie. Tynkowanie to także najtańszy sposób na gotową elewację. Jakie tynki mamy do wyboru? Jakie ich cechy są ważne dla inwestora?
Przęsła w murowanych ramach
budowa i remont

Jak zbudować ogrodzenie z ceglanymi słupkami

Metalowe elementy ogrodzenia zamówimy w zakładzie lub kupimy w markecie budowlanym. Podmurówkę i słupki trzeba jednak wykonać samodzielnie. Wyjaśniamy, jak zrobić murowane ramy dla przęseł.
Będzie cieplej i jaśniej
budowa i remont

Wymiana okien w domu – będzie cieplej i jaśniej

Wymiana okien w starym domu nie zawsze przebiega standardowo. Każdy budynek to inna historia. Przedstawiamy relację z montażu nowych okien będących nagrodą w konkursie „Muratora” i Oknoplastu.
Ścianka kolankowa w przekroju
budowa i remont

Ścianka kolankowa w przekroju. Jak ją wykonać bez błędów?

Jest w większości nowych domów z poddaszem. Buduje się ją lub podwyższa podczas adaptowania nieużytkowego strychu na mieszkanie. Pokazujemy przykładowe rozwiązania ścianek kolankowych – ich budowę i połączenie z dachem.
Ciepło i solidnie
budowa i remont

Posadzka z drewna na podgrzewanej podłodze

Drewno oraz panele cieszą oko i zapewniają komfort. Jednak stosowanie ich na podłogówce budzi wiele obaw. Jak posadzka sprawdzi się w takich warunkach? Czy musi być wykonana w szczególny sposób?
Tynk pod okapem
budowa i remont

Elegancki detal: okap wykończony tynkiem

Wysunięty okap z betonu można wykończyć tak jak ścianę.
Balkon gotowy na lato
budowa i remont

Małe i duże naprawy, które przygotują balkon do sezonu letniego

Latem chciałoby się więcej czasu spędzać na balkonie. Czy jest on jednak gotowy do użytkowania? Zróbmy przegląd i w razie potrzeby naprawmy to, co jest zniszczone.
Pierwsze malowanie
budowa i remont

ABC malowania ścian w nowym domu

Czeka Was wykończenie nowego domu? Jedną z najważniejszych prac jest malowanie ścian i sufitów. Ekspert odpowiada, kiedy to zrobić, jak przygotować podłoże i dobrać narzędzia.
Jak kupować rolety zewnętrzne
budowa i remont

Jak kupować rolety zewnętrzne

Zewnętrzne rolety do okien pionowych mają osłaniać przed słońcem. Mogą też chronić przed złodziejem i poprawiać izolacyjność cieplną przeszkleń. Jak dobrać je do okien?
Ogrzewanie bez kłopotów
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie kolektorami i pompą ciepła

Każdy chciałby ogrzewać dom tanio i bez problemów. Przedstawiamy system, dzięki któremu jest to możliwe.
Spokojne wakacje
instalacje i wyposażenie

Alarm i zdalne sterowanie zapewnią spokojne wakacje

Pozostawienie domu bez nadzoru to stresująca sytuacja. Szkoda by było zepsuć sobie wczasy myśleniem o tym, czy nie dzieje się w nim coś złego. Na szczęście można mieć nad tym kontrolę.
Uwaga na komin
instalacje i wyposażenie

Uwaga na komin przy wymianie kotła

Spaliny z kotła gazowego to nie to samo co dym z kotła na węgiel. Dlatego wymagania dotyczące przewodów spalinowych są inne niż te stawiane dymowym. Trzeba to mieć na uwadze, wymieniając kocioł.
Na upalne lato
instalacje i wyposażenie

Na upalne lato. Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja towarzyszy nam w samochodzie w trakcie podróży, w sklepach podczas zakupów i coraz częściej także w domu. O tym, że latem klimatyzator bardzo się przydaje, nie trzeba już nikogo przekonywać.
Zrób porządek ze ściekami
instalacje i wyposażenie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem

Tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej, ścieki trzeba odprowadzać do szamba i wywozić albo oczyszczać w przydomowej oczyszczalni. Najtaniej zbudować taką z drenażem rozsączającym.
Miejsce relaksu
wokół domu

Miejsce wypoczynku w ogrodzie – jak je urządzić wygodnie i atrakcyjnie

Przyjemnie wypoczywa się na tarasie, ale warto też wydzielić w ogrodzie zakątek i ustawić w nim wygodne meble. Sprzyja on oderwaniu się od spraw codziennych, zwłaszcza jeśli jest oddalony od domu i osłonięty roślinnością.
Niezawodne krzewy
wokół domu

17 efektownych krzewów o pięknych kwiatach i barwnych liściach

Są wieloletnie, niezmienne, niewymagające, łatwe w pielęgnacji. To one najczęściej tworzą podstawę kompozycji ogrodu, są dobrym tłem dla niższych roślin, zasłaniają działkę. A przy tym są bardzo efektowne – szczególnie te o pięknych kwiatach i barwnych liściach. Podpowiadamy, które krzewy najlepiej wybrać.
Wszystko o zadatku
prawo i pieniądze

Wszystko o zadatku. Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości

Jak zabezpieczyć transakcję, żeby doszła do skutku, a przynajmniej nie być stratnym, jeśli kontrahent wycofa się z umowy.
Wkład własny do kredytu
prawo i pieniądze

Wkład własny do kredytu

Jak zmienią się reguły udzielania kredytów hipotecznych i co będzie mogło być wkładem własnym.
s_27675
dodatek do muratora

Dach z blachy płaskiej