Łatwy sposób na sufit z płyt g-k

Radosław Murat
Radosław Murat

Jeśli chcemy tylko nieznacznie obniżyć sufit, zastosujmy system samonośny. Dzięki temu zbudujemy okładzinę sufitową szybciej i prościej.

Zwykły sufit podwieszany to okładzina z płyt gipsowo-kartonowych przykręcona do profili rusztu nośnego. Ruszt utrzymuje się głównie na specjalnych wieszakach, które są podczepione do stropu. Sufit samonośny, zwany też bezwieszakowym lub przęsłowym, ma nieco odmienną konstrukcję. Jego profile CW na niczym nie wiszą. Podobnie jak w sufitach podwieszanych są natomiast włożone w przykręcone do ścian profile UW i przymocowane do nich wkrętami bądź nitami.

Co nam daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim płyty mogą się znaleźć zaledwie 6 cm poniżej stropu, dzięki czemu za bardzo nie obniżymy pomieszczenia. Podobną wysokość podwieszenia zapewniają tylko wieszaki typu ES (jednoczęściowe wieszaki o dwóch płaskich, perforowanych ramionach, które można odginać). Uzyskanie jej jest natomiast niemożliwe w przypadku zwykłych sufitów podwieszanych, bo długość samego wieszaka noniuszowego lub wieszaka z drutem (wieszaki dwuelementowe) wynosi 11-15 cm.

Konstrukcja samonośna jest też wskazana wszędzie tam, gdzie sufit z jakichś powodów nie nadaje się do podwieszania czegokolwiek, bo jest zniszczony, ma zbyt małą nośność lub podwieszanie byłoby utrudnione (na przykład strop gęstożebrowy z wypełnieniem z pustaków styropianowych). Ta metoda sprawdza się również w sytuacji, gdy pod sufitem pełno jest różnych elementów utrudniających prawidłowe rozmieszczenie wieszaków (instalacja rekuperatora albo klimatyzacyjna).

Łatwy sposób na sufit z płyt g-k

Sufity samonośne są o wiele prostsze w budowie niż podwieszane i bez trudu można je wykonać samodzielnie, pamiętając o przestrzeganiu zaleceń producenta systemu

fot. KNAUF

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czym sufity samonośne różnią się od podwieszanych i kiedy warto je stosować
  • rysunki obrazujące sposób wykonania sufitów samonośnych
  • tabelę z zestawieniem dopuszczalnych rozpiętości różnych typów sufitów samonośnych
  • rady, jak zamontować oświetlenie w suficie
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać