Nie daj się zalać

Kiedy i do czego są potrzebne odwodnienia

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni, przez które woda z trudem przedostaje się do gruntu. Trzeba jej więc w tym jakoś pomóc.

Jeśli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, wody opadowe należy zagospodarowywać w jej obrębie. W idealnych warunkach, na działkach o gruntach przepuszczalnych (piaskowo-żwirowych) i o niskim poziomie wód gruntowych, deszcz spadający na budynki i powierzchnię działki wokół nich spływa do gruntu i zasila wody powierzchniowe. Jednak im większa część terenu jest zabudowana lub pokryta nawierzchnią nieprzepuszczającą wody, tym więcej wody spływa na pozostały nieutwardzony teren. Dlatego obfite albo długotrwałe opady na wielu posesjach pozostawiają po sobie ślady w postaci kałuż i błota, które nieraz jeszcze przez kilka dni po deszczu dają się mieszkańcom we znaki. Woda, która nie ma dokąd odpłynąć, zalewa piwnice, garaże i inne nisko położone części domu. Jeżeli długo utrzymuje się tuż pod powierzchnią terenu, zawilgaca fundamenty domu i stykające się z nimi części ścian albo wymywa spod nich grunt, co może powodować pękanie ścian i naruszenie konstrukcji budynku.

W ciągu godziny na działkę o powierzchni 1000 m2 może spaść blisko 11 m3 wody (przeciętny wskaźnik deszczu wynosi 30 l/s/ha). Tej wody trzeba się jakoś pozbyć.

Najpierw z dachu, potem z działki

Z dachów, tarasów i balkonów woda deszczowa powinna być zbierana do rynien, potem kierowana w dół rurami spustowymi i odprowadzana do wyznaczonego odbiornika. Dla tej, która spada na działkę wokół domu, też trzeba zbudować jakąś instalację, którą mogłaby być usuwana gdzieś, gdzie nie będzie stanowiła problemu. Taką instalacją jest system odwodnień liniowych.

Odwodnienie to sieć minikanałów prowadzonych w powierzchniach wyłożonych kostką brukową, płytami chodnikowymi, asfaltem lub inną nawierzchnią nieprzepuszczającą wody oraz w obniżeniach terenu, na przykład położonych poniżej jego poziomu tarasach czy wjazdach do podziemnych lub częściowo zagłębionych garaży. Może być potrzebne także na działkach bez sztucznej nawierzchni, ale z gruntem nieprzepuszczalnym dla wody – gliniastym, ilastym albo skalistym.

Ponieważ zasadniczym celem jest ochrona budynku, odwodnienie musi być wykonane w taki sposób, aby woda zawsze spływała w kierunku od, a nie do budynku. Fundamenty, ściany piwnic (jeśli dom jest podpiwniczony) i podłogi na gruncie trzeba starannie zaizolować, a teren wokół budynku ukształtować z niewielkim spadkiem na zewnątrz i uszczelnić jego powierzchnię. Nie wolno go jednak ani wyraźnie podwyższać, ani profilować w sposób, który kierowałby wody opadowe na sąsiednie posesje. Takie działanie jest karalne.

Odwodnienie trzeba zrobić na posesji, której cała lub znaczna część jest pokryta nawierzchnią słabo wchłaniającą wodę

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • prawne aspekty odprowadzania wody deszczowej;
  • wskazówki dotyczące miejsc, do których można ją bezpiecznie usuwać;
  • sposoby zbierania deszczówki z dachów zabudowań i terenu posesji;
  • opis elementów systemów odwodnień;
  • zasady ich układania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2014 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA