dodatek do muratora

Drewno w domu

Drewno w domu – na podłogi, ściany, schody, tarasy. Jaki gatunek wybrać?

Drewno w domu – na podłogi, ściany, schody, tarasy. Jaki gatunek wybrać?

Każde drewno jest niepowtarzalne. Swoją urodę pokazuje tylko, gdy jest dobrze traktowane. Podpowiadamy, jak okiełznać jego niełatwą naturę – jak wybrać gatunek i rodzaj drewnianych elementów, jak je dobrze mocować, zabezpieczać i pielęgnować.
Lite drewno

Posadzki na lata – podłogi z litego drewna

Jest to materiał dla osób ponad wszystko ceniących trwałość. Wiek wykonanych z niego posadzek można liczyć w dziesiątkach lat. Można je wielokrotnie szlifować i odnawiać. Jednak podłoga, którą będą mogły się cieszyć także następne pokolenia, ma swoją cenę. Lite drewno jest wymagającym materiałem.
Parkiet i deski dwuwarstwowe

Uniwersalny parkiet i deski dwuwarstwowe

Dwuwarstwowe elementy drewniane, które dwa kłopotliwe etapy obróbki drewna – szlifowanie i lakierowanie – przeszły w fabryce, potocznie nazywane są finishparkietem i finishdeskami.
Deski trójwarstwowe

Deski trójwarstwowe – bogata kolorystyka, wiele możliwości wykończenia podłogi

Różnią się nie tylko gatunkiem wierzchniej warstwy drewna, jego usłojeniem i kolorystyką, ale także sposobem jej zabezpieczenia. Są interesującą propozycją dla osób, które cenią możliwość wyboru z jak największego wachlarza możliwości.
Efekty specjalne

Niezwykłe wykończenie podłogi drewnianej: efekty specjalne

Drewniane podłogi coraz częściej przybierają barwy dalekie od swojej naturalnej. Ten sam gatunek drewna może być niemal biały albo czarny, z wyraźnie zaznaczonymi wybarwieniem słojami lub ujednolicony kolorystycznie.
Deski boazeryjne

Deski boazeryjne w nowoczesnej odsłonie

Wróciły do łask, ale w nieco odmienionej formie niż ta z ubiegłego wieku. Są szersze, poza tym dziś z reguły nie wykańczają wszystkich ścian i sufitu w pomieszczeniu – stanowią raczej dopełnienie, ocieplają aranżację. Najczęściej są produkowane z krajowych gatunków drewna.
Sklejka i fornir

Sklejka i fornir – modne wykończenie ścian z drewna

Należą do jednej rodziny – sklejka to spojone pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze arkusze fornirów zdjęte z tak zwanego kolca o dużej średnicy. Fornir ozdobny jest pozyskiwany przez skrawanie z drzew tak zwanych okleinówek i ich łączenie.
Konstrukcja, stopnie, balustrady

Schody w drewnie – konstrukcja, stopnie, balustrady

Mogą być całe z drewna albo mieć jedynie drewniane elementy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie drewna w wersji maksimum, czy minimum, powinno być bardzo dobrej jakości. Nie może mieć sęków ani innych wad.
Deski tarasowe

Najlepsze drewno na taras. Wszystko o wyborze, cenach, montażu desek tarasowych

Wykończony drewnem taras pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury oraz w naturalny sposób komponuje się z roślinami w ogrodzie. Ma także zalety użytkowe. W upalne dni drewno nie nagrzewa się tak jak ceramika czy kamień, a w chłodniejsze jest od nich cieplejsze.
Podesty tarasowe

Taras drewniany inaczej: podesty tarasowe

Nazywane są też płytkami, panelami tarasowymi oraz elementami modułowymi. Wykończony nimi taras przypomina tradycyjny parkiet, z tą różnicą, że między deszczułkami są pozostawione szczeliny szerokości około 0,5 cm umożliwiające odprowadzenie wody z tarasu.