Murator 8/2014

Dom harmonijnie wpisany w otoczenie czy od niego odcięty? Dylematy inwestora
Często mówi się o architekturze, że dobrze lub źle wpisuje się w architektoniczny kontekst miejsca. Co to właściwie oznacza?
Niezwykły dom na wsi – regionalność w szlachetnej odsłonie
Dom nie wstydzi się swojego wiejskiego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje. Jest przy tym wygodny, funkcjonalny. Nic dziwnego, że chętnie spędzają tu czas ludzie zmęczeni gwarem miasta.
Łazienka wykończona drewnem
Drewniana zabudowa wanny to rzecz naturalna w domu, którego mieszkańcy postanowili zaprosić ogród do środka.
Nietypowy miejski dom w modernistycznym stylu
Na niewielkiej miejskiej działce stanął piętrowy prostopadłościan o współczesnej formie. Choć prawie całkiem ją wypełnia, znalazło się tu miejsce na nietypową, bo sielską interpretację modernizmu.
Pełna jasność w sprawie okien
Okna łączą dom ze światem i obdarzają go światłem. Współdecydują o wyglądzie elewacji i sprawiają, że bryła jest otwarta lub zamknięta na otoczenie. Ich zróżnicowane kształty mogą nadać wnętrzu określony charakter, a nawet stać się najciekawszym elementem kompozycji.
17 pomysłów na sypialnię połączoną z łazienką i garderobą
Duża i wygodna przestrzeń prywatna w domu często nie ogranicza się tylko do sypialni, obejmuje też połączone z nią łazienkę i garderobę. Ten coraz bardziej popularny w nowych domach układ sprawdza się, jeśli jest dobrze przemyślany i dopasowany do stylu życia mieszkańców.
Jak można zaadoptować budynek gospodarczy?
Do jego adaptacji na cele mieszkalne zachęcają piękne położenie i wielka przestrzeń wnętrz. Skala i kubatura pozwalają na niestandardowe rozwiązania architektoniczne.
Okna dachowe – prawdy i mity
Mija 25 lat, odkąd zaczęły się pojawiać na poddaszach użytkowych polskich domów. Wiele opinii, które pochodzą z tamtych czasów, jest już nieaktualnych. Co dziś jest prawdą, a co mitem?
Zasady wykonania podłogi na stropie
Podłoga zbudowana na stropie powinna być cicha, żebyśmy nie słyszeli odgłosów tego, co się dzieje na piętrze. Oto główne zasady jej wykonania.
Dom pasywny i prefabrykowany. Zobacz, jak go zbudowano
Dom pasywny można zamówić w fabryce domów prefabrykowanych. Jeden taki, o konstrukcji szkieletowej, stoi już w miejscowości Stawiguda pod Olsztynem.
Drzwi wejściowe i brama garażowa w komplecie
Spójna kolorystyka oraz identyczny wzór dają wrażenie harmonii i porządku na elewacji. W nowych domach to standard.
Niby-deski. Elewacyjna alternatywa
Deski kompozytowe, w których drewno jest tylko jednym ze składników, są alternatywą zarówno dla tradycyjnej oblicówki drewnianej, jak i okładzin z PCW. Jakie są ich rodzaje i jak się je montuje?
Łatwy sposób na sufit z płyt g-k
Jeśli chcemy tylko nieznacznie obniżyć sufit, zastosujmy system samonośny. Dzięki temu zbudujemy okładzinę sufitową szybciej i prościej.
Jak przykleić płytki. Sekrety wykonania trwałej nawierzchni na tarasie
Okładzina z płytek na tarasie to klasyczne i popularne rozwiązanie. Z pozoru wydaje się proste, tymczasem jest to jedna z najtrudniejszych prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak wykonać taką posadzkę, żeby była trwała.
Mocowanie balustrady na balkonie i tarasie
Zakotwienie słupków balustrady do płyty balkonu od góry to nadal najczęstszy sposób jej mocowania. Jak to prawidłowo wykonać?

Modernizacja kotłowni
Wymianę kotła zleca się specjalistom i można uznać, że to ich sprawa, jak to zrobią. Ale warto się wcześniej dowiedzieć, jakie problemy trzeba będzie rozwiązać.
Dylematy inwestora: kominek czy koza?
Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco łagodniejsze. Wybór to jednak nie tylko kwestia estetyki.
Podgrzewanie wody w basenie
Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną. Jakie urządzenia to umożliwiają?
Kałuże na działce? Zalana piwnica? Kiedy potrzebne są odwodnienia
Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni, przez które woda z trudem przedostaje się do gruntu. Trzeba jej więc w tym jakoś pomóc.
Modne gabiony. Siatkowo-kamienne konstrukcje do samodzielnego montażu
Mogą być ciekawą alternatywą dla szukających prostych i efektownych rozwiązań. Da się z nich zbudować nie tylko mury oporowe, ale także wiele innych elementów otoczenia domu.
Zakończyłeś budowę? Nie od razu możesz się wprowadzać
Po zakończeniu robót budowlanych trzeba dopełnić formalności, które pozwolą na legalne użytkowanie obiektu. Kiedy wystarczy złożyć zawiadomienie, a kiedy będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie?
Wady budynku – czy wspólnota mieszkaniowa może żądać naprawy od dewelopera
Jeśli w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej ujawnią się wady wykonawcze części wspólnych, na przykład dachu, dochodzeniem naprawy od dewelopera może się zająć wspólnota. Ale dopiero po dokonaniu na nią cesji roszczeń.
Rozbiórka budynku. Kiedy potrzebne jest pozwolenie?
Na sprzedawanych działkach budowlanych stoją czasami stare, popadające w ruinę budynki. Ich rozbiórka może wymagać załatwienia pewnych formalności urzędowych w starostwie powiatowym.