Otwieraj zdalnie

Domofony i wideodomofony

Artur Kowalski
Artur Kowalski

Od lat dają nam poczucie bezpieczeństwa i zwiększają wygodę. Producenci stale je jednak unowocześniają, aby łatwiej było je obsługiwać i sterować nimi.

Jeszcze kilka lat temu praktycznie jedyną dostępną była technologia analogowa, jednak powszechna internetyzacja dotarła także do systemów domofonowych i wideodomofonowych. Wraz z rozpowszechnieniem się systemów automatyki domowej (nazywanych popularnie systemami inteligentnego domu) w mieszkaniu pojawił się (jeszcze przed epoką smartfonów i tabletów) panel do sterowania parametrami oświetlenia czy ogrzewania. Był to wyspecjalizowany komputer, który można było wyposażyć w interfejs do wideodomofonu analogowego. Możliwości wyboru wideodomofonu były jednak bardzo ograniczone – jedynie do modeli producenta, dla którego był przygotowany dany interfejs. Było to kosztowne i nieopłacalne.

Rozwiązaniem uniwersalnym okazała się telefonia internetowa. Jej rozpowszechnienie sprawiło, że producenci wideodomofonów zostali niejako zmuszeni do opracowania interfejsów umożliwiających współpracę produkowanych urządzeń z telefonią internetową. Producenci automatyki domowej wyposażyli wtedy panele sterujące w odpowiednie oprogramowanie i uznali problem za załatwiony.

Pojawiły się rozwiązania hybrydowe pozwalające zachować całą gamę dotychczas produkowanych urządzeń ...

Zanim otworzymy furtkę/drzwi, na ekranie wideodomofonu możemy zobaczyć, kto przed nimi stoi

fot. Mariusz Bykowski, projekt: Orange Studio

W artykule znajdziesz:

informacje o nowoczesnych sposobach zarządzania wejściem na teren własnej posesji, do domu lub mieszkania

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2018 Tekst Artur Kowalski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR