Daszek nad wejściem
Na cztery sposoby
To co prawda tylko detal, ale o dużym znaczeniu użytkowym i estetycznym. Zacienia wejście oraz chroni je przed deszczem lub śniegiem. Jest także urozmaiceniem dużej płaszczyzny elewacji.
Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby wejście do domu, gdyby zabrakło nad nim daszku. Zimą tuż za progiem zalegałyby zaspy śniegu. Po jesiennych ulewach wycieraczka pływałaby w kałuży, a po nocnych przymrozkach mielibyśmy lodowisko o krok od domu. Latem natrętne promienie słoneczne nie tylko nagrzewałyby skrzydło drzwi, powodując naprężenia jego konstrukcji, ale też przyśpieszały blaknięcie koloru lub erozję drewna.
Nie trzeba też chyba przekonywać, że gdy leje deszcz, przyjemniej jest załatwiać sprawy z listonoszem, kurierem bądź kimkolwiek, kogo akurat nie zamierzamy zapraszać do środka, jeśli nie pada za kołnierz.
Zadaszenie powinno być ujęte w projekcie. Architekci mogą je uzyskać na kilka sposobów, na przykład planując szeroki okap dachu, wykonując daszek jako część dachu skośnego, umieszczając wejście pod wykuszem albo balkonem lub tworząc płaski daszek z przedłużenia płyty stropowej.
Często też zakładają, że daszek będzie tworzył oddzielną konstrukcję ...
W artykule znajdziesz:
- Zalecenia dotyczące wykonania różnego typu daszków nad drzwiami wejściowymi
- Dokładne rysunki, które obrazują detale konstrukcji i wykończenia
- Koszty daszków
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych