Życzymy dobrego odbioru
Techniczne i prawne aspekty odbioru robót budowlanych
Pewne etapy budowy oraz wykańczania domu trzeba skontrolować, zanim ruszą dalsze prace. Na tym właśnie polegają odbiory. Pomyślnie zaliczone dają zielone światło do kolejnych robót, a zakwestionowane – wstrzymują inwestycję do czasu skorygowania błędów i niedociągnięć.
Jeden końcowy odbiór domu to zazwyczaj luksus dostępny dla tych, którzy zamawiają budynek doprowadzony do stanu deweloperskiego lub nawet wyszykowany „pod klucz”. Budujący metodą tradycyjną (kilka ekip do różnych prac) muszą się liczyć z koniecznością oceniania każdego istotnego etapu robót.
Liczba odbiorów może być ograniczona do kilku. Będą one wtedy zaplanowane na zakończenie budowy fundamentów, stropów, więźby, krycia dachu, montażu instalacji wodnej, gazowej, grzewczej i elektrycznej. Finałem jest zawsze oficjalny odbiór całej inwestycji przeprowadzony po jej zakończeniu. Inwestor bardziej zaangażowany w budowę z pewnością będzie chciał sprawdzić jak najwięcej, w myśl przysłowia „pańskie oko konia tuczy”.
Odbiory nie obejdą się bez profesjonalnego wsparcia, jeżeli sami nie dysponujemy odpowiednią wiedzą fachową. W naszej obecności będą ich dokonywać zaufany kierownik budowy albo wynajęty inspektor nadzoru inwestorskiego.
Pamiętajmy też, że każdy odbiór powinien być potwierdzony przez kierownika lub ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi dla inwestorów, czemu się powinni szczególnie uważnie przyjrzeć w trakcie odbiorów kolejnych etapów budowy domu.
Dowiesz się też, jakie zapisy dotyczące odbiorów warto zawrzeć w umowie z wykonawcą robót budowlanych i dlaczego należy sporządzać pisemny protokół z każdego odbioru.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych