O grodzeniu bez ogródek

Małgorzata  Wilczek-Wyszkowska
Małgorzata Wilczek-Wyszkowska

Ogrodzenie powinno pasować do architektury domu i odpowiednio wpisywać się w lokalny pejzaż. Ale to nie wszystko, idealne jest takie, które uwzględnia różne funkcje przestrzeni na działce. Podpowiadamy, jak wybrać to, które sprosta wszystkim zadaniom.

To ono jest najważniejsze w miejscu, w którym posesja styka się z ulicą i działkami sąsiadów. Od niego zależy, jak wyznaczona będzie granica naszej strefy prywatnej, oddzielająca ją od publicznej. Połączenie różnych obszarów powinno być czytelnie zarysowane.

Nie tyle chodzi tu o ścisłe określenie własności według aktu notarialnego, ile o to, by stworzyć komfortowe warunki do korzystania z otaczającej nas przestrzeni na działce. Dlatego warto zawczasu zadbać, by ogrodzenie było nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne – zaprojektowane na miarę potrzeb.

O grodzeniu bez ogródek

Dobrze zaprojektowane ogrodzenie może podkreślić architekturę domu. Poza tym samo w sobie potrafi cieszyć oko (na zdjęciu ogrodzenie z lanego betonu połączone z metalowymi przęsłami). Projekt: Sławomir Hryniewicz

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • Jakie strefy powinno wyróżnić się w ogrodzeniu i jak je rozplanować
  • Jak planować ogrodzenie
  • Jakie regulacje i formalności dotyczą budowy ogrodzenia
  • Jak wkomponować ogrodzenie w otoczenie
  • Jakie materiał wybrać na ogrodzenie
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2018 Tekst: architekt Małgorzata Wilczek-Wyszkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU