Zmiana sposobu użytkowania budynku
Biuro w domu, sklep w garażu, mieszkanie na strychu
Zmiana sposobu użytkowania budynku może wymagać – zależnie od zakresu prac adaptacyjnych – uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a później zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Pominięcie któregokolwiek z etapów procedury może zostać uznane za samowolę budowlaną i ukarane grzywną.
Właściciel budynku ma obowiązek korzystać z niego w sposób zgodny z aktualnym przeznaczeniem. Dom jednorodzinny powinien służyć do celów mieszkaniowych, a garaż do przechowywania samochodu. Przeznaczenie (funkcja) danego obiektu nie jest jednak stałe i może ulegać zmianom. W sensie prawnym (zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego) zmiana sposobu użytkowania oznacza w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w budynku lub jego części działalności zmieniającej warunki:
- bezpieczeństwa pożarowego i powodziowego;
- pracy;
- zdrowotne;
- higieniczno-sanitarne;
- ochrony środowiska bądź
- wielkość lub układ obciążeń.
Jeżeli właściciel budynku chce w nim podjąć działalność, która nie będzie mieć wpływu na wymienione okoliczności, niepotrzebne są żadne formalności budowlane. Natomiast gdy taki wpływ istnieje, niezbędne jest zgłoszenie takiej zmiany. Nie ma tu znaczenia, czy planowana zmiana sposobu użytkowania obiektu wymaga wykonania jakichkolwiek robót budowlanych.
Wymienione powyżej sytuacje mają jedynie charakter przykładowy. Oznacza ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czy trzeba wystąpić o warunki zabudowy, żeby zmienić sposób użytkowania budynku
- dokładne omówienie wymaganych formalności i sankcji za ich niedopełnienie
- przykłady zmiany sposobu użytkowania obiektu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych