Współwłasność
Jak korzystać ze wspólnej nieruchomości
Gdy w jednym domu mieszka kilka rodzin albo mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych korzystają ze wspólnej drogi, łatwo o konflikt. Można go uniknąć, jeśli współwłaściciele znają zasady zarządzania nieruchomością wspólną.
Polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje współwłasności: łączną (na przykład małżeńską wspólność ustawową) i ułamkową. Przy wspólności łącznej nie ustala się wysokości udziałów współwłaścicieli. Współwłasność ułamkowa oznacza natomiast, że każdy ze współwłaścicieli ma ułamkowo określony udział w danej rzeczy, ale bez fizycznego wyodrębniania jej części. Jeśli nieruchomość gruntowa zabudowana domem mieszkalnym należy przykładowo do dwóch osób – po połowie – każdej z nich przysługuje udział wynoszący 1/2 zarówno w każdym metrze gruntu, jak i domu.
Zasady zarządu nieruchomością wspólną
Każdy ze współwłaścicieli może – bez zgody pozostałych – rozporządzać tylko swoim udziałem. Do rozporządzania rzeczą wspólną (na przykład sprzedaży całej nieruchomości) oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest już zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu może być na przykład:
- zabudowa nieruchomości;
- oddanie nieruchomości wspólnej do korzystania osobie trzeciej;
- ustanowienie służebności na nieruchomości;
- usunięcie ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, na czym polega majatkowa wspólność małżeńska i jakie prawa przysługują małżonkom do decydowania o posiadanej wspólnie nieruchomości
- omówienie dwóch sposobów wyjścia z kłopotliwej współwłasności - przez jej zniesienie oraz podział do wyłącznego użytku (quoad usum)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych