Jętki, krokwie i murłaty
Zamawiamy drewno na więźbę dachową
Kompletu elementów na więźbę, czyli konstrukcję nośną dachu skośnego, nie kupimy w supermarkecie budowlanym. Czeka nas więc wizyta w specjalnym punkcie sprzedaży – składzie drewna albo tartaku. Zanim to jednak nastąpi, trochę się do niej przygotujmy.
Na zakończenie budowy więźby z jednakową niecierpliwością czekają cieśle i inwestorzy. Finałem jest bowiem zatknięcie w najwyższym punkcie budynku tak zwanej wiechy. Dla cieśli to sygnał do odebrania wynagrodzenia za swój trud, a dla inwestora – oficjalny moment zamknięcia stanu surowego otwartego.
Żeby jednak konstrukcja dachowa powstała bez opóźnień i przez wiele lat dzielnie utrzymywała ciężar pokrycia, ocieplenia i poszycia, trzeba kupić właściwą ilość odpowiedniej jakości drewna. Przeważnie jest to tarcica sosnowa lub świerkowa, ale czasem bywa zastępowana drewnianymi dwuteownikami albo elementami z drewna klejonego.
Zakup drewna na więźbę do łatwych nie należy. Trzeba się zorientować w liczbie poszczególnych elementów, wiedzieć, jaką klasę i wilgotność ma mieć drewno, a także ustalić sposób jego zabezpieczenia przed ogniem, grzybem i owadami.
W artykule znajdziesz:
- Wskazówki, gdzie i jak kupować drewno na więźbę
- Charakterystykę gatunków drewna nadających się do celów konstrukcyjnych
- Koszty drewna i usług tartacznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych