Nowoczesne boniowanie
Bruzdy wycięte w ociepleniu tworzą na elewacji trójwymiarowy wzór.
Izolacja termiczna
Bonie najłatwiej wykonać w styropianie. Mają one najczęściej 2 cm głębokości i o tyle grubsze powinny być płyty, aby osiągnąć założoną izolacyjność. Wzór boni trzeba starannie przenieść z planu na elewację, zaznaczając ich położenie na materiale ociepleniowym. Niezbędne są do tego poziomica oraz długa metalowa łata.
Bruzdy
Robi się je wycinarką z gorącą końcówką tnącą, która topi styropian, oraz ostrego nożyka do majsterkowania. Najczęściej mają szerokość od 2 do 5 cm. Jeśli chce się je wzmocnić profilami, trzeba zwiększyć wymiary bruzdy o 1-2 mm. W wełnie mineralnej bruzd należy wyciąć frezarką, bo jest odporna na wysoką temperaturę.
Profile
To przypominające ceowniki listwy zrobione z PCW z ażurowymi skrzydełkami. Mocuje się je w bruzdach klejem do ociepleń. W narożnikach profile ścina się pod kątem 45°, tak by idealnie stykały się ze sobą. Skrzydełka wywija się na ścianę i wtapia w zaprawę klejową. Połączenia profili wypełnia się masą uszczelniającą.
Wzmocnienia powierzchni
Na płytach robi się warstwę zbrojoną, czyli nanosi się klej i wtapia się w niego siatkę zbrojącą z włókna szklanego, która musi nachodzić na skrzydełka profili. W narożnikach osadza się kątowniki wzmacniające. Są niezbędne, aby ochronić krawędzie stosunkowo miękkiego styropianu.
Tynk
Między boniami układa się tynk cienkowarstwowy. Trzeba to robić dokładnie, aby nie pobrudzić wnętrza profili, inaczej trudno jest je później pomalować. Pomocne jest zaklejenie ich taśmą malarską lub zastosowanie elementów z osłonami albo wypełnieniami, które usuwa się po otynkowaniu ściany.
Nowoczesne boniowanie
Farba
Ostatnim etapem wykańczania elewacji jest jej pomalowanie. Zazwyczaj bonie maluje się jaśniejszym kolorem niż resztę ściany. Żeby osiągnąć trwały efekt, trzeba zastosować farbę do wymalowań
zewnętrznych, która dobrze trzyma się podłoża z PCW.