Mieszkanie na wózku
Przystosowane dla osoby niepełnosprawnej
Świat z poziomu wózka inwalidzkiego wygląda inaczej niż z pozycji człowieka zdrowego. Pokonywanie przeszkód, którymi przepełniona jest przestrzeń wokół, to codzienność. Jednak można ją oswoić. Podpowiadamy, jak to zrobić u siebie w domu.
Niepełnosprawność przestaje być tematem tabu. W urzędach, szkołach, na ulicach – widzimy coraz więcej udogodnień dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jednak nie jest tak dobrze, jakby się mogło wydawać. O ile wspólna, publiczna przestrzeń jest dostosowywana do potrzeb niepełnosprawnych, z przystosowaniem do nich mieszkań jest już znacznie gorzej. I nie dotyczy to tylko lokali wiekowych, kupowanych na rynku wtórnym. Nawet w nowo projektowanych budynkach mieszkalnych deweloperzy rzadko poświęcają uwagę ewentualnej niepełnosprawności domowników – ograniczają się do tego, co narzucają przepisy. Rynek mieszkaniowy zdaje się najwolniej podążać z duchem czasów. Niestety, przeprojektowywanie mieszkań dla osób poruszających się na wózkach staje się czymś zwyczajnym i… koniecznym.
Jest to duże wyzwanie, ponieważ z reguły niezbędne okazuje się wyburzenie części ścian działowych i wybudowanie nowych tak, aby uzyskać większą przestrzeń. Prawie zawsze potrzebne jest też wyrównanie poziomu podłóg, aby zniwelować różnice ...
W artykule znajdziesz:
- wymiary ważne przy projektowaniu mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim
- opisy praktycznych rozwiązań ułatwiających życie
- informacje o możliwości dofinansowania remontu
- prezentację adaptacji przykładowego mieszkania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych