Elewacje-rewelacje

Z fakturą lub bez

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Jak wykończyć bryłę domu, by za kilkanaście, kilkadziesiąt lat wciąż nam się podobała? Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji warto poznać wszystkie.

Całe szczęście trendy dotyczące wyglądu elewacji nie zmieniają się tak szybko jak inne – na przykład wnętrzarskie. Ale choć nie mamy do czynienia z rewolucyjnymi zmianami, elewacje przechodzą swego rodzaju transformację, a efekty ich uwspółcześniania są dziś wyraźnie widoczne. Wystarczy przypomnieć sobie fronty domów budowanych w latach 90. Ich bogata, ciepła i różnorodna kolorystyka potrafiła przy jednej ulicy zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dziś pejzaż mają uspokajać chłodne i naturalne barwy elewacji, które powinny raczej ujednolicać, niż różnicować lokalną zabudowę.

Elewacje-rewelacje

Materiał wykańczający elewacje powinien być dostosowany do kontekstu architektonicznego i przyrodniczego. Wykończenie drewnem nawet bardzo nowoczesnej bryły z reguły pozwala pogodzić te dwa wymogi. Projekt: architekt Maciej Janeczek

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedź, jakie kolory elewacji są na czasie
  • informacje o popularnych materiałach elewacyjnych
  • inspiracje, jak zestawiać materiały i kolory
  • jakie faktury elewacji są modne
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2018 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU