spis treści

Murator 11/2018

…odnawialne źródła energii
12 pytań ...

12 pytań o odnawialne źródła energii

Jakie mają zalety, a jakie ograniczenia? Które z nich możemy wykorzystać w domowych instalacjach? Jak dużo musimy zainwestować, ile możemy zyskać?
Wizyta w gazowni
rozgrzewka przed budową

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Załatwianie spraw związanych z przyłączeniem do sieci gazowej nowo budowanego domu trzeba rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Może to bowiem potrwać kilka miesięcy lub dłużej.
Rozważny i estetyczny
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom architekta - rozważny i estetyczny

To dom, który architekt zbudował dla siebie i żony. Pierwszy i jedyny, jak podkreśla. Włożył w to przedsięwzięcie wieloletnie doświadczenie i wykorzystał najlepsze rozwiązania. Także te, które odrzucają jego klienci.
Poddasze z widokiem po horyzont
architektura i wnętrza

Generalny remont poddasza - niesamowita realizacja z konkursu Remont Roku

Na drugiej kondygnacji domu z 1939 r. powstało komfortowe mieszkanie pod skosami, z którego można wyjść na nowy duży taras urządzony na dachu dawnej przybudówki.
Stodoła na piedestale
architektura i wnętrza

Projekt nowoczesnego domu "stodoły" z nawiązaniem do tradycji

O ostatecznym kształcie tego projektu przesądziła lokalna tradycja. Okoliczne ceglane stodoły i budownictwo zagrodowe nie tolerowałyby w swoim sąsiedztwie każdego przybysza. Ten dom musiał do nich pasować, a jednocześnie miał być nowoczesny, nieduży i ekonomiczny. I taki właśnie jest.
Deska z włóknocementu
budowa i remont

Deska z włóknocementu - materiał, który imituje drewno

Wymyślono ją dla tych, którzy nie chcą się zajmować zabezpieczaniem i konserwowaniem drewna, ale marzą o drewnianej elewacji. Ta „deska” jest odbiciem drewnianego piękna, znacznie odporniejszym na uszkodzenia od swojego pierwowzoru.
Wewnętrzne życie cegły
architektura i wnętrza

Oryginalne wnętrza z cegłą w roli głównej. Pomysły na aranżację

Pasuje do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Na tym jej wszechstronność się nie kończy. Ona i naśladujące ją materiały mogą tworzyć surowy, industrialny klimat, a równocześnie ocieplają wnętrze. Zapewniają więc murowany sukces.
Murowane podziały
budowa i remont

Zasady wznoszenia ścian działowych

Aby powstały solidne ściany działowe, trzeba wiedzieć, z czego je murować, jakiej zaprawy używać, jak łączyć je z innymi ścianami. To nie koniec zagadnień, które powinien przyswoić sobie każdy murarz. Przypominamy więc, jak zabrać się do wznoszenia działówek, żeby później nie opłakiwać jakości ich wykonania.
Wełna do ocieplenia poddasza
budowa i remont

Jaką wełnę wybrać do ocieplenia poddasza? Rodzaje wełny

Dlaczego akurat wełna? Po pierwsze dlatego, że włókniste materiały świetnie chronią przed stratami ciepła, a po drugie – ponieważ mogą ściśle wypełnić przestrzenie między elementami więźby dachowej. Pozostaje się tylko dowiedzieć, która wełna zapewni najwięcej korzyści, i taką kupić.
Podłoga z ogrzewaniem
budowa i remont

Podłoga z ogrzewaniem - Jak zrobić wylewkę

Wylewka stanowi podstawę posadzki. Podpowiadamy, jaki rodzaj podkładu zastosować na podłogówkę i jak go prawidłowo wykonać.
Skrzydła między rąbkami
budowa i remont

Jak zamontować okno w dachu krytym panelami?

Panele blaszane do łączenia na rąbek stojący to ostatni krzyk mody. Ich montaż jest bardzo prosty, ale czy równie łatwo zamocować okno połaciowe w dachu, który nimi wykończymy?
Tynki w zdrowych wnętrzach
budowa i remont

Jak wybrać odpowiedni rodzaj tynku do danych pomieszczeń?

Materiał wykańczający ściany wpływa na mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Przed decyzją, który rodzaj tynku zastosować, warto wziąć pod uwagę jego właściwości, sposób i szybkość układania oraz grubość warstwy, jaką będzie tworzył. Ważne są paroprzepuszczalność tynku oraz odporność na rozwój grzybów.
Montaż rolety zewnętrznej krok po kroku
budowa i remont

Montaż rolety zewnętrznej krok po kroku

Okna w dachu przepuszczają więcej światła i ciepła niż okna pionowe. Dlatego bardzo przydają się do nich rolety. Najskuteczniejsze są zewnętrzne. Jakie są ich zalety i jak się je instaluje?
Wolno stojące piece kominkowe
instalacje i wyposażenie

Wolno stojące piece kominkowe

Dodają wnętrzom uroku, mogą je skutecznie ogrzewać i zwykle kosztują mniej niż kominki, bo nie trzeba ich obudowywać. Stąd ich niesłabnąca popularność. Przyjrzyjmy się bliżej kozom rekomendowanym przez producentów i dystrybutorów.
Hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła
instalacje i wyposażenie

Hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła

Pan Piotr – inwestor spod Torunia – postanowił wymienić dotychczasowe źródło ciepła w domu na bardziej komfortowe, niezawodne i tańsze w eksploatacji. Wybór padł na zestaw hybrydowy, rozwiązanie – jak sam mówi – ekskluzywne i przyszłościowe.
Porozmawiajmy o alarmie
instalacje i wyposażenie

Porozmawiajmy o alarmie - 14 pytań do instalatora

Jakie elementy musi zawierać, bez których może się obejść? Kiedy jest skuteczny, a kiedy robi tylko dobre wrażenie? Czy można go dobrze zrobić samodzielnie?
Modna i wygodna
wokół domu

Z czego wykonać nawierzchnię przed domem?

Utwardzona nawierzchnia zwykle zajmuje sporą część działki od frontu, dlatego warto ją tak zaaranżować, żeby była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Do jej budowy można użyć różnych materiałów.
Przed zimą
wokół domu

Jak przygotować ogród do zimy?

Zanim nastanie mróz, trzeba przygotować ogród do czekającego go okresu spoczynku. Od tego w dużym stopniu zależy to, w jakiej kondycji przywita on wiosnę.
Okna a granica działki
prawo i pieniądze

Okna a granica działki

W takich sytuacjach często pojawiają się wątpliwości co do dopuszczalnej odległości projektowanego budynku od granicy działki. Jedni mierzą ją bowiem od ściany budynku, a inni od umieszczonych w niej okien lub drzwi. Który sposób jest zgodny z przepisami?
Sprzedaż domu, gruntu, mieszkania
prawo i pieniądze

Sprzedaż domu, gruntu, mieszkania - opodatkowanie obrotu nieruchomościami

Dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości mogą być obciążone podatkiem. Wyjaśniamy, jak należy je rozliczyć z urzędem skarbowym i kiedy można uniknąć tego podatku.
Jak sfinansować wyposażenie domu
prawo i pieniądze

Jak sfinansować wyposażenie domu

Po zakończeniu budowy domu często się okazuje, że brakuje pieniędzy na to, by go umeblować i wyposażyć. Skąd wziąć środki na takie zakupy? Najczęściej w grę wchodzą pożyczka lub kredyt. Które rozwiązanie jest najlepsze?