Więcej, nowocześniej, bezpieczniej

Instalacja elektryczna w rozbudowanym domu

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Musi zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz zapewnić użytkownikom komfortową i w pełni bezpieczną eksploatację zasilanych nią urządzeń. Jak to osiągnąć?

Kiedy rozbudowuje się dom, trzeba także zmodernizować wszystkie albo przynajmniej niektóre znajdujące się w nim instalacje. Zależnie od charakteru i zakresu przebudowy (rozbudowa w planie, nadbudowanie piętra, adaptacja poddasza na pomieszczenia mieszkalne, zmiana przeznaczenia pomieszczeń) często można uniknąć ingerencji w instalację wodną i kanalizacyjną. Rzadziej udaje się pozostawić bez zmian centralne ogrzewanie, ale raczej trudno obejść się bez zmodernizowania instalacji elektrycznej.

Konieczność ta wynika zazwyczaj ze zwiększenia liczby potrzebnych obwodów i osprzętu, zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną oraz złego stanu technicznego istniejącej instalacji.

Więcej, nowocześniej, bezpieczniej

Zmiana układu wnętrz albo dobudowanie części domu wymaga zazwyczaj rozbudowania instalacji elektrycznej. Jest to też doskonała okazja do unowocześnienia tej, która istnieje

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

wskazówki dotyczące przepisów, zasad i sposobu wykonania modernizacji i rozbudowy instalacji elektrycznej

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2018 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU