Parkujemy samochód na działce
Nowe regulacje. Wymagane formalności
Nawet gdy mamy dom z dużym garażem, prędzej czy później okazuje się, że potrzebne są dodatkowe miejsca na samochód. Najlepiej jest, gdy możemy je urządzić na terenie własnej posesji. Wiąże się to jednak z pewnymi wymaganiami wynikającymi z przepisów.
Formalności związane z przygotowaniem miejsc do parkowania samochodu możemy załatwić jednocześnie z pozwoleniem na budowę domu (opisać je w projekcie budowlanym domu). Przepisy wymagają zresztą, żeby – zagospodarowując działkę budowlaną – urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Taki obowiązek wprowadza § 18 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Liczba wymaganych stanowisk wynika z reguły z decyzji o warunkach zabudowy albo z postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku zabudowy jednorodzinnej zależy to również od liczby lokali w budynku (na przykład dwa stanowiska postojowe na jeden lokal mieszkalny).
Jeśli zdecydujemy się na dodatkowy garaż lub wiatę już po wybudowaniu domu, musimy sprawdzić, co trzeba uzgodnić w urzędzie.
W artykule znajdziesz:
- jakich formalności urzędowych wymaga budowa niezadaszonego miejsca postojowego, wiaty samochodowej i garażu wolno stojącego
- wymagania tehniczne dla tych trzech rozwiązań parkowania samochodu na własnej posesji
- zasady ich sytuowania na działce
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych