Własność zamiast użytkowania wieczystego
Nowe przepisy. Kogo dotyczą, jakie są koszty
Czy warto od razu wnieść całą opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Jak przyspieszyć wydanie zaświadczenia?
Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe z dniem 1 stycznia 2019 r. zostanie przekształcone w prawo własności. Stanie się to z mocy prawa, a więc użytkownicy wieczyści nie muszą składać wniosków w tej sprawie. Dotychczasową opłatę roczną za użytkowanie zastąpi opłata przekształceniowa wnoszona przez 20 lat.
Przekształcenie dotyczy nieruchomości, na których znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. Obok budynków mieszkalnych na posesjach mogą się również znajdować budynki gospodarcze, garaże i inne obiekty bądź urządzenia, które umożliwiają korzystanie z budynków mieszkalnych.
Od 2019 r. nie będzie się już ustanawiać prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych na cele mieszkaniowe (poza pewnymi wyjątkami określonymi w Ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów).
W artykule znajdziesz:
- szczegółowe omówienie nowych przepisów, w tym zasad wydawania zaświadczeń o przekształceniu oraz ustalania opłaty za przekształcenie
- wskazówki, jak uzyskać bonifikatę od opłaty za przekształcenie i co zrobić, gdy wydanie zaświadczenoa się opóźnia.
Dowiesz się też, czy uwłaszczenie dotyczy niezabudowanych działek budowlanych i tych, na których budowa domu jeszcze trwa.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych