14 pytań o bezpieczny dom

Agnieszka Szajkowska
Agnieszka Szajkowska
Radosław Murat
Radosław Murat

Twój dom twoją twierdzą. Jak jednak uważają niektórzy, nie da się zbudować domu bezpiecznego w stu procentach. Można się natomiast postarać, aby budynek zdolny był przetrwać pożar, uderzenie pioruna, awarię instalacji gazowej lub najście złodziei. Sprawdź, jakimi metodami tego dokonać.

Dom mieszkalny to nie podziemny schron przeciwatomowy. Nie da się go zamienić w fortecę zapewniającą bezpieczeństwo pod każdym względem. Można jednak wyeliminować wiele ryzykownych czynników i wprowadzić zabezpieczenia, które sprawią, że będziemy znacznie spokojniejsi. Budynek musi więc być zaprojektowany i zbudowany tak, żeby w razie pożaru nie poszedł błyskawicznie z dymem. Trzeba się też liczyć z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, wśród których za najgroźniejsze uchodzą pioruny i wiatry huraganowe. Zagrożenie czai się też w środku. Tlenek węgla, czyli czad, ulatniający się gaz i prąd. Przed nimi też trzeba się odpowiednio zabezpieczyć.

Kolejną kwestią, której w żadnym razie nie wolno zbagatelizować, jest ochrona przed złodziejami dybiącymi na nasz dobytek, ale też skłonnymi zagrozić naszej nietykalności. Dom bezpieczny musi zatem być tak wyposażony, żeby mógł jak najdłużej zatrzymać intruzów poza posesją lub przynajmniej na zewnątrz budynku oraz zapewnił pełną kontrolę dostępu, co pozwoli uniknąć wkroczenia w nasze progi osób nieupoważnionych.

Na koniec ważna rada. Nie wolno się skupić tylko na jednym zagrożeniu. Podczas planowania budowy lub remontu pamiętajmy o odpowiedniej ochronie przed wszystkimi wymienionymi czynnikami. Niech nic nas nie zaskoczy. (rm)

... bezpieczny dom

fot. Tomasz Zaborowicz

W artykule znajdziesz:

  • Ostrzeżenie przed zagrożeniami, jakie czyhają na dom i jego mieszkańców
  • Sposoby zabezpieczania domu przed ogniem i piorunami
  • Sposoby ochrony mieszkańców przed czadem
  • Informacje o różnych zabezpieczeniach antywłamaniowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2018 Tekst Radosław Murat, Agnieszka Szajkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA