Beton z pianką
Gdzie i jak stosować pianobeton
Mówi się o nim, że to beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawiany jest wprost na budowę. Można z niego zrobić podkład podłogowy, który nie wymaga już dodatkowej izolacji termicznej. To jednak nie koniec możliwości pianobetonu. Poznajmy inne jego zastosowania.
To jeden z wielu specjalnych typów betonu. Kiedyś kojarzył się tylko z wielkim budownictwem, dziś coraz chętniej zamawiają go inwestorzy indywidualni. Powstaje przez dodanie piany technicznej do zaprawy uzyskanej z cementu portlandzkiego. W efekcie w betonowej masie pojawiają się zamknięte komórki. Dodatkowym składnikiem są drobne wypełniacze – piasek, popioły lotne lub pyły.
Od rodzaju środka spieniającego zależy gęstość objętościowa pianobetonu. Przy zastosowaniu środków proteinowych (pochodzenia zwierzęcego) uzyskuje się gęstość do 1000 kg/m3, a żeby zapewnić gęstość powyżej tej wartości, potrzebne są syntetyczne środki spieniające.
Uzyskany produkt jest ponadtrzykrotnie lżejszy od zwykłego betonu, ma bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, wysoką izolacyjność akustyczną, jest niepalny, odporny na wodę i mrozoodporny.
Płynny pianobeton dowożony jest na budowę w betoniarce i podawany przy użyciu typowej pompy do betonu. Można go też wytworzyć na miejscu w specjalnej maszynie. Jego cena ...
W artykule znajdziesz:
- Wyjaśnienie, czym jest pianobeton.
- Informacje o jego właściwościach
- Wykaz możliwych zastosowań
- Zdjęcia pokazujące wykonywanie podłogi z pianobetonu - krok po kroku
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Konsultacja Dariusz Niemyjski z firmy ADN Serwis
Zdjęcia Piotr Mastalerz