spis treści

Murator 11/2017

17 pytań o ocieplenie dachu
x pytań ...

Budowa w pigułce: 17 pytań o ocieplenie dachu

Dach jest jedną z największych przegród w domu. Szacuje się, że nawet 30% strat ciepła w budynku powstaje właśnie w tym miejscu. Dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe wykonanie termoizolacji tej przegrody.
Dom pod klucz
rozgrzewka przed budową

Dom pod klucz: technologie budowy i koszty

Wśród naszych Czytelników jest mnóstwo osób, dla których budowanie własnego domu to pasjonujące przeżycie. Nie wszyscy jednak mają na to czas. Nie czujesz się na siłach, by zaangażować się w proces budowy? Zamów dom pod klucz.
Drzwi wewnętrzne
rozgrzewka przed budową

Drzwi wewnętrzne. Ile trzeba za nie zapłacić?

Ile trzeba zapłacić za drzwi do całego domu? Jak je wybierać, żeby nie zbankrutować? Na czym można zaoszczędzić?
Nie tylko słomiany zapał
architektura i wnętrza

Piękny i ekologiczny dom ze słomy, gliny i z drewna

Ten dom to dowód na to, że ze słomy, z gliny i drewna można zbudować nie tylko ekologiczną lepiankę, ale też piękny, wygodny i... nowoczesny budynek.
Miejsce na cztery rowery
architektura i wnętrza

Nowoczesny i niedrogi dom w zielonej okolicy

Ten dom jest spełnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi, wygodnym funkcjonowaniu na co dzień i nowoczesnych rozwiązaniach. Ale najważniejsze, że udało się go wybudować i wykończyć w ramach rozsądnego budżetu.
Domowe spa
architektura i wnętrza

Pomysł na łazienkę: domowe spa

Wystrój jasnego, przestronnego wnętrza jest jednocześnie surowy i przytulny. Techniczna część pomieszczenia – nieduża pralnia – została całkowicie usunięta z widoku.
Kłopoty z WC
architektura i wnętrza

WC w projekcie domu. Uwaga na błędy!

Zdarzają się zarówno w małych, jak i w dużych domach. W projektach gotowych i indywidualnych. Zanim zdecydujemy się na projekt, sprawdźmy, czy usytuowanie WC jest na tyle dyskretne, że nie zaburzy domowego piękna.
Aranżowane światłem
architektura i wnętrza

Poddasze dobrze wykończone: aranżowane światłem

Podczas adaptacji starego strychu na samodzielne mieszkanie bardzo ważne jest dobre rozplanowanie okien dachowych.
Schody w strefie dziennej
architektura i wnętrza

Przed wyborem projektu: schody w strefie dziennej na 9 sposobów

Mogą być wyeksponowane lub mało widoczne. Od tego, gdzie dokładnie się znajdują, zależy komunikacja w domu, a także charakter wspólnej przestrzeni. Przedstawiamy kilka często spotykanych możliwości.
Dachówki małe czy duże?
budowa i remont

Dachówki małe czy duże? Jaki rozmiar wybrać?

Podobnie jak ubrania mają one różne rozmiary. Jeśli więc chcemy mieć idealnie skrojony dach, wybierzmy dachówki o wielkości, która będzie do niego najlepiej pasowała.
Ocieplanie od środka
budowa i remont

Ocieplanie od środka. Jakich materiałów do tego użyć?

Takie izolowanie rządzi się nieco innymi prawami niż to robione w sposób tradycyjny od zewnątrz. Łatwiej tu popełnić błąd. Wyjaśniamy, jak je przeprowadzić, oraz przedstawiamy materiały, które można zastosować.
Wpuść powietrze przez okna
budowa i remont

Wpuść powietrze przez okna

W domu z wentylacją naturalną do wnętrz trzeba doprowadzić świeże powietrze. Od zawsze służyły do tego właśnie okna. Zobaczmy, jak robi się to nowocześnie.
Beton konopny
budowa i remont

Nowe materiały budowlane: beton konopny

W 2017 r. powstały w Polsce pierwsze całoroczne budynki mieszkalne z wykorzystaniem betonu konopnego. Co wiemy o tym materiale?
Kolejność prac wykończeniowych
budowa i remont

Kolejność prac wykończeniowych. Od stanu surowego zamkniętego do zamieszkania

Jesienią wiele domów udaje się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Kolejne prace trzeba wykonać w takiej kolejności, aby osiągnąć trwały efekt i nie niszczyć tego, co wcześniej zostało zrobione.
Parapet – wybór i montaż
budowa i remont

Parapet – wybór i montaż

Parapet wewnętrzny chroni mur we wnęce okiennej i stanowi wizualne dopełnienie ramy okna. Jego montaż nie jest trudny, ale warto znać kilka podstawowych zasad.
Wymiana płytek
budowa i remont

Pogotowie remontowe: wymiana płytek na podłodze i ścianach w łazience

Zmiana wystroju łazienki to dobra okazja do jej unowocześnienia. Nie obejdzie się przy tym bez wymiany okładzin ceramicznych.
Ruszt pod elewację z desek
budowa i remont

Deski na elewacji – sposoby montażu

Można go zrobić na kilka sposobów. Rozwiązanie musi być dobrane zarówno do materiału, z którego jest okładzina, jak i do rodzaju i grubości materiału wykorzystanego do ocieplenia ścian.
Nowoczesne źródła światła
instalacje i wyposażenie

Jak oświetlić wnętrze nowocześnie i oszczędnie

Mogą świecić jasno jak słońce albo – gdy chcemy – ledwo rozjaśniać mrok. Są energooszczędne, trwałe i niezawodne. Czy można chcieć więcej?
Zdalnie sterowany
instalacje i wyposażenie

Dom zdalnie sterowany

Marząc o własnym domu, na pewno wyobrażamy sobie, że będzie komfortowy. Dziś łatwo to osiągnąć dzięki domowej automatyce.
Luksusowy natrysk
instalacje i wyposażenie

Luksusowy natrysk z odpływem w podłodze

W większości nowoczesnych aranżacji łazienek nie znajdziemy tradycyjnych brodzików, lecz kabiny prysznicowe ustawione bezpośrednio na podłodze. A do tego konieczny jest wydajny i atrakcyjnie wyglądający odpływ.
Uniwersalny kocioł na paliwo stałe
instalacje i wyposażenie

Uniwersalny kocioł na paliwo stałe

Uniwersalny kocioł na paliwo stałe może spalać węgiel i drewno. Od jesieni 2017 r. najtańsze urządzenia tego typu znikają z rynku.
Aluminiowe? Czemu nie
instalacje i wyposażenie

Aluminiowe? Czemu nie

Są idealne do modernizowanych instalacji i doskonałe do nowych. Dzielnie konkurują z płytowymi, choć nie jest to łatwe zadanie.
Zanim nadejdzie zima
wokół domu

Zabezpieczamy rośliny na tarasie, zanim nadejdzie zima

Krzewy, drzewka, pnącza, byliny – w donicach na tarasie coraz częściej uprawiamy rośliny wieloletnie. Co zrobić, żeby w dobrej kondycji przetrwały do wiosny?
Decyzja kasacyjna
prawo i pieniądze

Decyzja kasacyjna. Nowe procedury w sprawach budowlanych

Nie zawsze formalności urzędowe idą po myśli inwestora. Jeśli starosta odmówi pozwolenia na budowę albo wniesie sprzeciw do zgłoszenia, sprawa zwykle trafia do wojewody. Co można zrobić, żeby jak najszybciej ją wyjaśnić?