spis treści

Murator 10/2017

18 pytań o ogrzewanie domu
x pytań o...

18 pytań o ogrzewanie domu. MOŻLIWOŚCI I KOSZTY

Sposobów na ogrzewanie domu jest sporo, a wybór potrzebnych do tego urządzeń – ogromny. Przybliżamy jasne i ciemne strony poszczególnych rozwiązań.
Dom, który na siebie zarobi

Dom, który na siebie zarobi. Projekty domów z częścią pod wynajem lub usługi

Koszty utrzymania budynku są dosyć wysokie, więc może warto wynająć część pomieszczeń i w ten sposób zdobyć dodatkowe fundusze. Można je przeznaczyć na remonty, sfinansowanie opału i energii elektrycznej. Jak zbudować dom, żeby i nam, i lokatorom mieszkało się w nim wygodnie?
Jak długo budować
prawo i pieniądze

Jak długo budować? Bezpiecznie dla budżetu i inwestycji

Przemyślany projekt, starannie wykonany kosztorys oraz rozsądny harmonogram robót uzgodniony z wykonawcami, a przede wszystkim dopasowany do sposobu i możliwości finansowania budowy. To trzy kroki do sukcesu, którym jest zakończenie budowy w założonym czasie.
Nie wracamy z wakacji
architektura i wnętrza

Nie wracamy z wakacji. Nowoczesny dom nad jeziorem

Pod Poznaniem powstał dom, który łączy w sobie funkcje całorocznej rezydencji z ustroniem letniskowym. Jest otoczony sosnowym lasem i pozwala mieszkańcom relaksować się przez cały rok.
Dom dla praktycznych
architektura i wnętrza

Dom dla praktycznych

Prosta ładna bryła kryje dość nietypowy podział wnętrza dostosowany do oczekiwań mieszkańców. To, co wyróżnia ten projekt, to duża powierzchnia gospodarczej części domu.
Ozdobiony cegłą
architektura i wnętrza

Stara dobra cegła. Jak ją wykorzystać na elewacji lub we wnętrzu?

Moda na wykańczanie cegłą elewacji i ścian wewnątrz domu nie przemija. Przeżywamy kolejną falę fascynacji tym tradycyjnym materiałem. W nowoczesnej architekturze ceni się cegłę za solidność i naturalność.
Szafy z pomysłem
architektura i wnętrza

Szafy z pomysłem – 9 sposobów na uporządkowanie przestrzeni

Kiedyś były po prostu mniej lub bardziej atrakcyjnymi meblami, dziś często znikają we wnętrzach – stapiają się ze ścianami, wchodzą pod schody. Przedstawiamy dziewięć przykładów oryginalnych i pomysłowych zabudów – szaf nie do zaszufladkowania.
Z samochodem pod jednym dachem
architektura i wnętrza

Z samochodem pod jednym dachem

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez garażu. Parkujemy w nim samochód, przechowujemy sprzęt sportowy, urządzamy warsztat do majsterkowania. Wybierając projekt domu, powinnyśmy zwrócić na to pomieszczenie baczną uwagę – prawdopodobnie będziemy z niego korzystać codziennie.
Ściana trójwarstwowa
budowa i remont

Ściana trójwarstwowa

Składa się z warstwy konstrukcyjnej, ocieplenia i warstwy licowej. To technologia, która pozwala wznosić domy z trwałymi elewacjami z cegły.
Malowana posadzka betonowa
budowa i remont

Malowana posadzka betonowa

Farba do betonu to sposób na szybkie i tanie wykończenie podłogi, nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych. Pokazujemy, jakie produkty można wykorzystać i jak się je stosuje.
Taras na piętrze
budowa i remont

Taras na piętrze

Jeśli taras jest usytuowany nad ogrzewanym pomieszczeniem, wymaga szczelnej nawierzchni, która ochroni parter, i solidnej termoizolacji. Można je zapewnić na różne sposoby.
Trwałość izolacji cieplnej
budowa i remont

Trwałość izolacji cieplnej. Kiedy izolacja może stracić swoje właściwości?

Izolacja termiczna jest najczęściej wewnętrzną warstwą przegrody. Po zakończeniu budowy jest zakryta z obu stron materiałami wykończeniowymi. Dlatego dobrze mieć pewność, że materiał wykorzystany do ocieplenia domu zachowa swoje właściwości i parametry przez wiele lat.
Remont drewnianej willi
budowa i remont

Remont drewnianej willi

Modernizacja domów wykonanych z drewna nie jest łatwa. W Polsce zostało już niewiele wartościowych domów o takiej konstrukcji. Większość spłonęła lub została zburzona. Tym ciekawszy jest przykład remontu tej zabytkowej willi.
Kleje-uszczelniacze
budowa i remont

Kleje-uszczelniacze do mocnych i szczelnych połączeń

To produkty typu „dwa w jednym”. Można je wykorzystać do mocowania elementów oraz uszczelniania połączeń. Te nowoczesne wyroby chemii budowlanej łączą najlepsze cechy i funkcje obu grup produktów.
Nowa dachówka na starym dachu
budowa i remont

Nowa dachówka na starym dachu

Pozbywając się starego pokrycia, chętnie zastępujemy je dachówką ceramiczną – ładną i trwałą. Jej montaż na remontowanym dachu wymaga jednak spełnienia pewnych warunków oraz odpowiedniego przygotowania połaci.
Mocowanie ścian z gips-kartonu
budowa i remont

Mocowanie ścian z gips-kartonu

Lekkie ścianki z gips-kartonu można łatwo i szybko wykonać. Żeby jednak były stabilne, trzeba je dobrze połączyć z innymi ścianami, stropem i podłogą.
Rynny dobrze połączone
budowa i remont

Rynny dobrze połączone

Dlaczego zdarza się, że rynny pękają w narożnikach okapów? Powodem mogą być zbyt sztywne połączenia elementów orynnowania. Jak je wykonać prawidłowo?
Trwałe dachówki betonowe
budowa i remont

Trwałe dachówki betonowe

Pokrycia z nowoczesnych dachówek betonowych trudno dziś z daleka odróżnić od ceramicznych. Dzięki nowym powłokom mają wyraziste kolory oraz coraz większą trwałość.
Płaski daszek nad wejściem
budowa i remont

Płaski daszek nad wejściem

Jest elementem wielu nowych projektów. Najczęściej wykonuje się go jako żelbetową płytę.
Kocioł na miarę potrzeb
instalacje i wyposażenie

Kocioł gazowy na miarę potrzeb

Kotły gazowe występują w trzech podstawowych wariantach – są jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i kompaktowe. Jak zdecydować, który będzie dla nas najlepszy?
Ogrzewanie podłogowe
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie podłogowe

Co jest potrzebne do wykonania instalacji wodnego ogrzewania podłogowego w technologii mokrej?
Montaż okapu w kuchni
instalacje i wyposażenie

Montaż okapu w kuchni

Okap przydaje się w każdej kuchni, zwłaszcza otwartej, bo powstaje w niej więcej zanieczyszczeń niż w innych pomieszczeniach i wentylacja jest często niewystarczająca.
Nie daj się piorunom
instalacje i wyposażenie

Nie daj się piorunom

Nie da się go przewidzieć ani mu zapobiec. Można jednak tak przygotować dom oraz znajdujące się w nim urządzenia i instalacje, aby uniknąć strat.
Zdrowy ogród
wokół domu

Poradnik ogrodnika: zdrowy ogród

Choroby i szkodniki rozwijają się w każdym ogrodzie, jednak w dużym stopniu można im zapobiec, a jeśli się pojawią – ograniczyć ich ilość naturalnymi metodami.
Ozdobne trawy
wokół domu

Ozdobne trawy: piękne aranżacje i zasady pielęgnacji

To rośliny uniwersalne. Ładnie wyglądają posadzone w dużych jednorodnych grupach i na rabatach razem z innymi roślinami. Szybko rosną, a ich efektowne kępy zdobią ogród także jesienią po zaschnięciu liści. Są długowieczne – w tym samym miejscu mogą być nawet kilkadziesiąt lat. Przy tym mają niewielkie wymagania, rzadko chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Pokazujemy, jak je zastosować w ogrodzie.
Jesienne porządki wokół domu
wokół domu

Jesienne porządki wokół domu

Sprzątanie działki to jedna z ważniejszych czynności kończących sezon w ogrodzie. Jak ją sobie ułatwić?
Kupujemy dom na rynku wtórnym
prawo i pieniądze

Kupujemy dom na rynku wtórnym. Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Jak upewnić się, że upatrzony dom jest wart swojej ceny. Jak go sobie „zaklepać” na czas załatwiania kredytu i innych formalności.
Milcząca zgoda urzędu
prawo i pieniądze

Milcząca zgoda urzędu

Do niedawna procedura zgłoszenia budowy była określona tylko w Prawie budowlanym. Obecnie należy do niej stosować także przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Niektóre z tych regulacji wzajemnie się wykluczają, więc podpowiadamy inwestorom, czego powinni dopilnować.