Schody w strefie dziennej
Mogą być wyeksponowane lub mało widoczne. Od tego, gdzie dokładnie się znajdują, zależy komunikacja w domu, a także charakter wspólnej przestrzeni. Przedstawiamy kilka często spotykanych możliwości.
W projektowanych współcześnie domach parter bardzo często jest jedną wspólną przestrzenią – kuchnia, jadalnia, salon i hol w różnym stopniu się przenikają. W ten sposób również schody zostają włączone do strefy dziennej.
Zamknięte klatki schodowe w domach jednorodzinnych wydają się dziś nieprzyjazne, a co więcej – niepraktyczne, gdyż trzeba na nie przeznaczyć cenne metry kwadratowe, które będą miały funkcję wyłącznie komunikacyjną. Tymczasem schody włączone do przestrzeni wspólnej powiększają jej powierzchnię i dodają jej przestronności, pozwalając ograniczyć liczbę ścian wewnętrznych. Poza tym nie trzeba szczególnie troszczyć się o ich doświetlenie (w ciągu dnia na ogół wystarcza światło naturalne wpadające przez przeszklenia salonu).
Na planie parteru schody mogą się znajdować w różnych miejscach. Czasem są umieszczone w otwartym holu i ledwo widoczne z pokoju dziennego, innym razem są na granicy strefy komunikacyjnej i wypoczynkowej albo w samym centrum wspólnej ...

Schody widoczne w salonie nie tylko pełnią funkcję komunikacyjną, lecz także są (pierwszo- lub drugoplanowym) elementem wystroju strefy dziennej. Projekt: Magiczny świat – Murator M189, autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
rys. Katalog Murator Projekty DomówW artykule znajdziesz:
- przykłady różnych lokalizacji schodów w przestrzeni dziennej domu
- wskazówki, jak miejsce schodów wpływa na charakter otwartego salonu i innych pomieszczeń na parterze
- wizualizacje i rzuty projektów gotowych ilustrujące omawiane zagadnienia

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych