Ocieplanie od środka
Takie izolowanie rządzi się nieco innymi prawami niż to robione w sposób tradycyjny od zewnątrz. Łatwiej tu popełnić błąd. Wyjaśniamy, jak je przeprowadzić, oraz przedstawiamy materiały, które można zastosować.
Bywa, że nie da się uniknąć takiego sposobu ocieplania, choć jest to niekorzystne ze względu na fizykę budowli i obarczone ryzykiem. Minusy tego rozwiązania niestety przeważają nad plusami. Takie ocieplenie zmienia rozkład temperatury w ścianie, co powoduje zagrożenie wystąpieniem pleśni. Stwarza trudność w eliminowaniu mostków termicznych, zmniejsza powierzchnię we wnętrzach i utrudnia ich zagospodarowanie – wszystkie ciężkie elementy trzeba mocować długimi kołkami do warstwy konstrukcyjnej.
Ocieplenie od strony wnętrza ma też jednak swoje plusy. Są nimi brak wpływu na wygląd zewnętrzny elewacji budynku, zdecydowanie mniejszy koszt wykonania docieplenia, możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia, a co za tym idzie – mniejsza ilość zużywanej energii, łatwość ukrycia różnego rodzaju instalacji, możliwość montażu ocieplenia o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.
W artykule znajdziesz:
- wytłumaczenie trudności, jakie stwarza ocieplanie od wewnątrz
- rysunki pomagające w zrozumieniu procesów cieplno-wilgotnościowych w przegrodach i pokazujące, jak zapobiegać problemom związanym z takim ociepleniem
- opis materiałów, które można zastosować
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych