Dachówki małe czy duże?

Jaki rozmiar wybrać?

Radosław Murat
Radosław Murat

Podobnie jak ubrania mają one różne rozmiary. Jeśli więc chcemy mieć idealnie skrojony dach, wybierzmy dachówki o wielkości, która będzie do niego najlepiej pasowała.

Wymiar dachówek musimy dobrać sami. Tego nie znajdziemy w projekcie. W sprzedaży są zarówno drobne modele, jak i prawdziwe kolosy. Te najmniejsze to ceramiczne holenderki z zamkami lub bez zamków. W przekroju przypominają literę S, dlatego nazywa się je także esówkami. To tradycyjny wzór i popularna wielkość. Są zbliżone do wiekowych esówek, które można jeszcze zobaczyć na wielu starych dachach.

Ich długość wynosi od 36,7 cm, a szerokość od 26,7 cm. Najwęższe esówki mają szerokość 14,7 cm (i nie chodzi o tak zwane dachówki połówkowe, z zasady węższe od zwykłych).

W gronie dachowych maluchów są także karpiówki – zarówno klasyczne, bezzamkowe, jak i zakładkowe, z zamkami. Są płaskie, mają podłużny kształt i proste krawędzie boczne. Ich dolna powierzchnia ma wyprofilowany nosek, który umożliwia zahaczenie dachówki o łatę. Ich wymiary to: 38 x 18 ...

Dachówki małe czy duże?

Już od dłuższego czasu na rynku są dostępne dachówki ceramiczne o powiększonym formacie. O ile zwykłych zakładkowych dachówek ceramicznych bądź cementowych potrzeba na 1 m2 około 13 sztuk, o tyle tych wystarczy dziesięć, dziewięć lub nawet osiem sztuk. Czy to znaczy, że są lepsze od tych średnich albo małych dachówek?

fot. Braas

W artykule znajdziesz:

  • porównanie wymiarów rożnych dachówek ceramicznych i cementowych
  • opinie architekta i dekarza na temat dachówek wielkoformatowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU