Rekomendacje

Uniwersalny kocioł na paliwo stałe

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Uniwersalny kocioł na paliwo stałe może spalać węgiel i drewno. Od jesieni 2017 r. najtańsze urządzenia tego typu znikają z rynku.

Najpopularniejsze dotychczas proste kotły na paliwa stałe od początku października 2017 r. nie są już produkowane. Dotychczas urządzenia te nie musiały spełniać żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Teraz wolno wytwarzać już tylko takie, które spełniają wymagania dotyczące emisji określone dla najwyższej piątej klasy kotłów w normie PN-EN 303-5:2012, ale do 1 lipca 2018 r. wolno jeszcze sprzedawać i instalować urządzenia starego typu wyprodukowane do końca września 2017 r. – tak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Lokalne regulacje wprowadzane w życie przez samorządy zwykle przewidują możliwość eksploatacji takich urządzeń do czasu ich zużycia.

Zakaz wytwarzania kotłów niespełniających norm emisji ma na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – jej pomiary w sezonie grzewczym dowodziły, że trzeba coś w tym kierunku zrobić.

Niestety, nowe kotły niskoemisyjne są wyraźnie droższe ...

W artykule znajdziesz:

  • kotły nadające się do spalania paliw stałych każdego rodzaju
  • jak palić w prostym kotle, żeby nie dymił
  • rozwiązania usprawniające obsługę kotła
  • ceny i szczegółowy opis wybranych urządzeń
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU