Uniwersalny kocioł na paliwo stałe
Uniwersalny kocioł na paliwo stałe może spalać węgiel i drewno. Od jesieni 2017 r. najtańsze urządzenia tego typu znikają z rynku.
Najpopularniejsze dotychczas proste kotły na paliwa stałe od początku października 2017 r. nie są już produkowane. Dotychczas urządzenia te nie musiały spełniać żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Teraz wolno wytwarzać już tylko takie, które spełniają wymagania dotyczące emisji określone dla najwyższej piątej klasy kotłów w normie PN-EN 303-5:2012, ale do 1 lipca 2018 r. wolno jeszcze sprzedawać i instalować urządzenia starego typu wyprodukowane do końca września 2017 r. – tak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Lokalne regulacje wprowadzane w życie przez samorządy zwykle przewidują możliwość eksploatacji takich urządzeń do czasu ich zużycia.
Zakaz wytwarzania kotłów niespełniających norm emisji ma na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – jej pomiary w sezonie grzewczym dowodziły, że trzeba coś w tym kierunku zrobić.
Niestety, nowe kotły niskoemisyjne są wyraźnie droższe ...
W artykule znajdziesz:
- kotły nadające się do spalania paliw stałych każdego rodzaju
- jak palić w prostym kotle, żeby nie dymił
- rozwiązania usprawniające obsługę kotła
- ceny i szczegółowy opis wybranych urządzeń
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych