Wpuść powietrze przez okna

Robert Klos
Robert Klos

W domu z wentylacją naturalną do wnętrz trzeba doprowadzić świeże powietrze. Od zawsze służyły do tego właśnie okna. Zobaczmy, jak robi się to nowocześnie.

Kiedyś okna nie były szczelne i nie były szczelnie montowane. To zapewniało naturalną wymianę powietrza wystarczającą do utrzymania właściwych warunków we wnętrzach. Z przyzwyczajenia więc oczekujemy, że świeże powietrze dopłynie przez okna. Jednak teraz są one szczelne, więc w tym celu musimy je otworzyć lub przynajmniej okresowo rozszczelnić. W średniej wielkości domu wystarczy otworzyć okna na oścież na 5-10 minut, aby całkowicie wymienić powietrze na świeże. To rozwiązanie skuteczne, lecz nietanie. Tak duża wymiana powietrza oznacza duże straty energii. Czas wietrzenia ma szczególne znaczenie zimą, kiedy ciepłe powietrze z wnętrza wymieniane jest na zimne, które następnie musimy ogrzać. Mniej efektywnym, ale bardziej ekonomicznym sposobem doprowadzenia powietrza do domu jest rozszczelnienie okien. Umożliwiają to specjalne funkcje okuć obwiedniowych znajdujących się wokół każdego skrzydła okiennego. Jakie rozwiązania można spotkać?

Wpuść powietrze przez okna

Współczesne okna są coraz cieplejsze i coraz szczelniejsze. Dlatego, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do wnętrza, stosuje się często nawiewniki mocowane w górnej ramie

fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Andrzej Popławski

W artykule znajdziesz:

  • jakie rozwiązania techniczne w oknach pozwolą na stałą wymiane powietrza przez okna
  • zdjęcia obrazujące funkcje ram okiennych
  • schematy obrazujące elementy okuć odpowiedzialne za rozszczelnienie czy uchylenie okna
  • informację o nawiewnikach okiennych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Robert Klos
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU