Kolejność prac wykończeniowych

Od stanu surowego zamkniętego do zamieszkania

Andrzej Przesmycki
Andrzej Przesmycki

Jesienią wiele domów udaje się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Kolejne prace trzeba wykonać w takiej kolejności, aby osiągnąć trwały efekt i nie niszczyć tego, co wcześniej zostało zrobione.

Stan surowy można uznać za zamknięty wtedy, gdy dom ma wstawione okna i drzwi. Dach nie musi mieć docelowego pokrycia, wystarczy szczelne wstępne krycie, czyli deskowanie pokryte papą. Wiele prac wykończeniowych można wykonać jeszcze przed zimą. Zresztą nawet wtedy, gdy ona nadejdzie, nie trzeba przerywać budowy. Dzięki temu wiosną lub latem będzie można wprowadzić się do wykończonego domu.

Kolejność prac wykończeniowych będzie zależała od temperatury, jaka panuje w budynku. Wiele z nich musi być prowadzonych w dodatniej temperaturze, bo używa się produktów zawierających wodę (na przykład zapraw tynkarskich) i muszą one wyschnąć.

Dlatego jeśli zamykamy stan surowy późną jesienią, a nie chcemy przerywać budowy na zimę, radzę wykonać ocieplenie domu. Nie znaczy to, że musimy wykończyć elewację. Można zrobić to na raty. Jesienią wystarczy pierwszy etap, czyli obłożenie ścian termoizolacją. Wtedy będzie można ogrzać pomieszczenia, w których będą prowadzone prace, a to znacznie przyspieszy ich przebieg. Gdy w domu będzie trzeba zapewnić dodatnią temperaturę, wystarczy wtedy prowizorycznie podłączyć do komina kozę lub wstawić nagrzewnicę elektryczną albo gazową. Decydując się na nagrzewnicę, należy pamiętać, że do podłączenia tej elektrycznej konieczne jest przyłącze o mocy 20 kW, a podczas spalania gazu wykrapla się wilgoć.

Kolejność prac jest zazwyczaj podobna na wielu budowach, ale szczegóły zawsze trzeba jeszcze uzgodnić z wykonawcami.

 

 

Kolejność prac wykończeniowych

Harmonogram prac trzeba dostosować do pory roku

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedź, jak ocieplić dom, aby w zimie prowadzić prace
  • informacje dotyczące temperatury, przy której można prowadzić poszczególne prace, czyli co można robić podczas mrozu, a kiedy niezbędnym minimum jest 5oC
  • wskazówki dotyczące niezbędnych przerw technologicznych

Dowiesz się także, jak przyspieszyć prace wykończeniowe, by wiosną móc się wprowadzić do domu.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Andrzej Przesmycki, kierownik budowy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU