Nie tylko słomiany zapał

Krzysztof Zięba
Krzysztof Zięba

Ten dom to dowód na to, że ze słomy, z gliny i drewna można zbudować nie tylko ekologiczną lepiankę, ale też piękny, wygodny i... nowoczesny budynek.

Droga do domu jest brukowana kocimi łbami. To tylko malownicza zapowiedź tego, jak wygląda działka. Jest lekko nachylona, otoczona zielenią, a przez najniżej położoną jej część przepływa Bzura, która rozlewa się w sadzawkę otoczoną starym lasem. Kładka z surowych pni prowadzi na drugi brzeg. Górna część zbocza jest odsłonięta i nasłoneczniona, a całość zaciszna dzięki pierścieniowi drzew i krzewów. Trudno uwierzyć, że wszystko to jest zaledwie 10 km od centrum Łodzi, kwadrans podróży od nowego dworca.

Inwestorzy najpierw zdecydowali się na nietypową technologię – strawbale (balot słomiany), a potem zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionego architekta. Chcieli, aby stworzył projekt prostego współczesnego domu jednorodzinnego, który wpisze się w otoczenie nie tylko dzięki swojej bryle, ale również zastosowanym materiałom.

Nie tylko słomiany zapał

Kształt bryły i materiały wykończeniowe nawiązują do tradycyjnej architektury i doskonale wpisują dom w krajobraz. Warstwa papy na dachu to rozwiązanie tymczasowe. Konstrukcja domu została zaprojektowana z myślą o budowie dachu zielonego z ekstensywną roślinnością

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia bryły i wnętrz;
  • plany domu;
  • informacje o nietypowej technologii (strawbale, czyli balot słomiany);
  • inspirujący pomysł na urządzenie niedużego poddasza;
  • informacje o wykorzystanych naturalnych materiałach wykończeniowych.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Krzysztof Zięba
Zdjęcia Marcin Czechowicz
Projekt architekt Michał Koziej/Koziej Architekci
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU