Beton konopny
Nowe materiały
W 2017 r. powstały w Polsce pierwsze całoroczne budynki mieszkalne z wykorzystaniem betonu konopnego. Co wiemy o tym materiale?
Stosowanie niskoprzetworzonych materiałów budowlanych, do jakich zalicza się beton konopny, jest jednym z założeń budowania zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Idea ta zyskuje ostatnio na popularności.
Chętnych do budowania z materiałów naturalnych, takich jak drewno, słoma oraz konopie przemysłowe, jest coraz więcej. Charakteryzują się one ujemnym śladem węglowym, bo drzewo, zboże i konopie pochłaniają podczas wzrostu więcej dwutlenku węgla, niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych.
To stwarza szansę na odbudowę zniszczonego środowiska naturalnego. Pewnym ograniczeniem w szybkim rozwoju w Polsce technologii wykorzystującej beton konopny jest jednak niewystarczająca ilość dobrej jakości paździerzy konopnych. Jest to związane między innymi ze skomplikowanym przetwórstwem konopi oraz brakiem wydajnych linii produkcyjnych.
Beton konopny nie jest materiałem nośnym, więc pełni głównie funkcję izolacji oraz wypełnienia przestrzeni w konstrukcji. W zależności od składu mieszanki może być lepszym lub gorszym izolatorem termicznym.
W artykule znajdziesz:
Informacje o tym, z czego składa się beton konopny, jakie ma parametry i zadania w budownictwie oraz przykład jego zastosowania w konkretnych realizacjach.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych