Beton konopny

Nowe materiały

Przemysław  Brzyski
Przemysław Brzyski

W 2017 r. powstały w Polsce pierwsze całoroczne budynki mieszkalne z wykorzystaniem betonu konopnego. Co wiemy o tym materiale?

Stosowanie niskoprzetworzonych materiałów budowlanych, do jakich zalicza się beton konopny, jest jednym z założeń budowania zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Idea ta zyskuje ostatnio na popularności.

Chętnych do budowania z materiałów naturalnych, takich jak drewno, słoma oraz konopie przemysłowe, jest coraz więcej. Charakteryzują się one ujemnym śladem węglowym, bo drzewo, zboże i konopie pochłaniają podczas wzrostu więcej dwutlenku węgla, niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych.

To stwarza szansę na odbudowę zniszczonego środowiska naturalnego. Pewnym ograniczeniem w szybkim rozwoju w Polsce technologii wykorzystującej beton konopny jest jednak niewystarczająca ilość dobrej jakości paździerzy konopnych. Jest to związane między innymi ze skomplikowanym przetwórstwem konopi oraz brakiem wydajnych linii produkcyjnych.

Beton konopny nie jest materiałem nośnym, więc pełni głównie funkcję izolacji oraz wypełnienia przestrzeni w konstrukcji. W zależności od składu mieszanki może być lepszym lub gorszym izolatorem termicznym.

 

Beton konopny

Domy zbudowane z betonu konopnego są ciepłe, trwałe i – co najważniejsze – przyjazne środowisku naturalnemu

fot. Przemysław Brzyski

W artykule znajdziesz:

Informacje o tym, z czego składa się beton konopny, jakie ma parametry i zadania w budownictwie oraz przykład jego zastosowania w konkretnych realizacjach.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst i zdjęcia Przemysław Brzyski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU