Parapet – wybór i montaż

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Parapet wewnętrzny chroni mur we wnęce okiennej i stanowi wizualne dopełnienie ramy okna. Jego montaż nie jest trudny, ale warto znać kilka podstawowych zasad.

Parapety powinny pasować do pozostałych stałych elementów wyposażenia wnętrza, takich jak ramy okienne, podłogi i drzwi, dlatego decyzję o ich rodzaju najlepiej podjąć, gdy już będziemy mieli pomysł na każdy z tych elementów. Najczęściej decydujemy się na parapety ze sztucznych kamieni lub płyt drewnopochodnych. Ci z zasobniejszym portfelem sięgają po kamień albo drewno.

Oferta parapetów jest bardzo duża. Są dostępne w supermarketach budowlanych oraz specjalistycznych sklepach oferujących stolarkę budowlaną lub meble kuchenne i łazienkowe. Te z kamienia bądź drewna kupuje się też w zakładach kamieniarskich i stolarniach.

Tradycyjnie zamontowany parapet osłania wnękę z kaloryferem. Jest wkuty w ścianę po bokach na mniej więcej 3 cm

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

Inspirujące zdjęcia nowoczesnych wnętrz z nieszablonowymi parapetami. Praktyczne porady przydatne podczas samodzielnego osadzania parapetu. Przegląd popularnych materiałów stosowanych na parapety.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU