Nowoczesne źródła światła

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Mogą świecić jasno jak słońce albo – gdy chcemy – ledwo rozjaśniać mrok. Są energooszczędne, trwałe i niezawodne. Czy można chcieć więcej?

Od wynalezienia pierwszych elektrycznych źródeł światła minęło ponad sto lat. W tym czasie zasadniczo zmieniły się zarówno ich wygląd, jak i skuteczność świetlna (inaczej wydajność lub efektywność świetlna, czyli stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła do energii pobieranej przez nie w jednostce czasu). Ogromny skok jakościowy nastąpił w drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy wydajność dostępnych źródeł światła wzrosła od 12 (tradycyjna żarówka) do kilkudziesięciu lm/W (wyładowcze źródła światła, świetlówki, świetlówki kompaktowe), a nawet ponad 100 lm/W (moduły LED).

Ale efektywność świetlna to niejedyny element świadczący o jakości źródeł światła. Ważne są także inne czynniki, takie jak stabilność użytecznego strumienia świetlnego w całym okresie użytkowania źródła światła, jego trwałość oraz jakość układów optycznych opraw oświetleniowych.

Nowoczesne źródła światła

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na dobre oświetlenie wnętrza. Potrzebujemy wielu różnorodnych źródeł światła o różnym przeznaczeniu. Ważne, by były nie tylko efektowne, ale także niezawodne, trwałe i niedrogie w eksploatacji

fot. Michał Przeździk-Buczkowski, projekt: Kapa Studio

W artykule znajdziesz:

  • porównanie wybranych źródeł światła
  • cechy, walory użytkowe i przykłady zastosowania lamp LED
  • zasady dobrego oświetlenia wnętrz
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2017 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU