Nowoczesne źródła światła
Mogą świecić jasno jak słońce albo – gdy chcemy – ledwo rozjaśniać mrok. Są energooszczędne, trwałe i niezawodne. Czy można chcieć więcej?
Od wynalezienia pierwszych elektrycznych źródeł światła minęło ponad sto lat. W tym czasie zasadniczo zmieniły się zarówno ich wygląd, jak i skuteczność świetlna (inaczej wydajność lub efektywność świetlna, czyli stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła do energii pobieranej przez nie w jednostce czasu). Ogromny skok jakościowy nastąpił w drugiej połowie ubiegłego wieku, kiedy wydajność dostępnych źródeł światła wzrosła od 12 (tradycyjna żarówka) do kilkudziesięciu lm/W (wyładowcze źródła światła, świetlówki, świetlówki kompaktowe), a nawet ponad 100 lm/W (moduły LED).
Ale efektywność świetlna to niejedyny element świadczący o jakości źródeł światła. Ważne są także inne czynniki, takie jak stabilność użytecznego strumienia świetlnego w całym okresie użytkowania źródła światła, jego trwałość oraz jakość układów optycznych opraw oświetleniowych.

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na dobre oświetlenie wnętrza. Potrzebujemy wielu różnorodnych źródeł światła o różnym przeznaczeniu. Ważne, by były nie tylko efektowne, ale także niezawodne, trwałe i niedrogie w eksploatacji
fot. Michał Przeździk-Buczkowski, projekt: Kapa StudioW artykule znajdziesz:
- porównanie wybranych źródeł światła
- cechy, walory użytkowe i przykłady zastosowania lamp LED
- zasady dobrego oświetlenia wnętrz

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych