spis treści

Murator 10/2018

...pokrycia dachów skośnych
xx pytań o...

15 pytań o pokrycia dachów skośnych

Jedni szukają pokrycia taniego, inni lekkiego lub pasującego na skomplikowany dach. Jeszcze innym zależy na stylistycznym dopasowaniu dachu do charakteru otoczenia. Wybór materiału na wykończenie dachu zawsze rodzi wiele pytań.
Ile zapłacisz za ogrzewanie
rozgrzewka przed budową

Ile zapłacisz za ogrzewanie - porównanie cen ciepła różnych paliw

Każdy, kto się zastanawia nad wyborem ogrzewania, bierze pod uwagę, ile będzie za nie płacił. Jak policzyć, na jakie wydatki należy się przygotować, decydując się na poszczególne rodzaje urządzeń grzewczych?
Maszyny na godziny
rozgrzewka przed budową

Maszyny na godziny - jak skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego

Budowa lub remont domu to przedsięwzięcia wymagające specjalistycznego sprzętu. Nie wszystkie ekipy dysponują jednak pełnym parkiem maszynowym. Ratunkiem są wypożyczalnie. Zobacz, co można wynająć i na jakich warunkach.
Cisza w tunelu
architektura i wnętrza

Cisza w tunelu - prezentacja cichego domu

Ten dom oddalony jest od pętli autostrady o jedną działkę, czyli około stu metrów. A jednak nazywany jest cichym. Architektom precyzyjnie udało się zaprojektować ciszę i uchronić domowników od hałasu z wielopasmówki.
Budować zamiast burzyć
architektura i wnętrza

Budować zamiast burzyć - remont starego domu z pomysłem

Trzech lat pracy, oszczędności życia i pomysłowości trzeba było, by zmienić ciasny poniemiecki dom w wygodne miejsce do życia dla wielopokoleniowej rodziny, a jednocześnie zachować bryłę budynku niemal bez zmian.
Nieszczerość materiałowa
architektura i wnętrza

Płytki drewnopodobne w domu i ogrodzie - zastosowanie i właściwości

Coraz częściej trudno je odróżnić od oryginału. Są od niego tańsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia. A jednak nie wszyscy kochają drewniane imitacje. Może jednak czasem warto się do nich przekonać?
Zaskakujące perspektywy
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom z poddaszem - prezentacja domu

Tu wszystko zależy od perspektywy. Ten dom się zmienia – z każdej strony pokazuje inną elewację. Jego bryła nie jest wszak skutkiem samej architektonicznej oryginalności, ale wynikiem projektowych poszukiwań tego, co funkcjonalne i pasujące do miejscowego pejzażu. To, co racjonalne, nie zawsze jest proste.
Ciepło i racjonalnie
budowa i remont

Remont domu - termomodernizacja na medal

Nieprzystający do współczesnych standardów dom z lat 50. wymagał generalnego remontu. Nowi właściciele przez dwa sezony sprawdzali, co i jak trzeba zmienić. Realizacja otrzymała wyróżnienie (ex aequo z inną) w konkursie Remont Roku 2017 w kategorii Termomodernizacja.
Drzwi wejściowe z przeszkleniem
budowa i remont

Drzwi wejściowe z przeszkleniem. Rekomendacje

Nawet jeśli w strefie wejściowej nie ma okna, to także można ją rozjaśnić światłem dziennym. Może się ono dostawać przez przeszklenie w drzwiach wejściowych – umieszczone w skrzydle lub obok niego. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, zobaczmy, co polecają producenci stolarki otworowej.
Płytki ceramiczne na trudnych podłożach
budowa i remont

Płytki ceramiczne na trudnych podłożach - materiały i wytyczne układania

Przyklejanie kafelków do solidnego betonowego podłoża w kuchni lub korytarzu to glazurnicze abecadło. Prawdziwym wyzwaniem jest układanie płytek na podłożach uznawanych za trudne, a wręcz krytyczne. Poznaj rządzące tu zasady i polecane produkty.
Okna z PCW
budowa i remont

Okna z PCW - jak wybrać najlepsze

Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc łatwo dopasować je do stylu domu.Te najlepsze mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne i wytrzymałościowe, i – co ważne – są znacznie tańsze od drewnianych i aluminiowych.
Markiza zewnętrzna na pilota
budowa i remont

Markiza zewnętrzna na pilota - montaż krok po kroku

Taka osłona znacznie lepiej niż roleta wewnętrzna ochroni pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i upałem. Zasilanie elektryczne umożliwi obsługiwanie jej pilotem lub przełącznikiem naściennym.
Jedna wiertarka, wiele zastosowań
budowa i remont

Jedna wiertarka, wiele zastosowań

Wiertarka jest jedynym narzędziem elektrycznym, które można wyposażyć w aż tyle rozmaitych akcesoriów. Czyni to z niej uniwersalny sprzęt, przydatny nie tylko do wiercenia, ale także do szlifowania, mieszania lub zdzierania farby, odrdzewiania, polerowania.
Odwodnienia liniowe
instalacje i wyposażenie

Odwodnienia liniowe. Dlaczego są potrzebne? Jak je dobrze zrobić?

Pozwalają szybko pozbyć się z działki wody opadowej po ulewnych deszczach. Łatwo je zamontować, bo układa się je płytko, bez kosztownych prac ziemnych.
Wymieniamy instalacje i armaturę
instalacje i wyposażenie

Wymieniamy instalacje i armaturę - całkowity remont łazienki

Instalacje w łazience są ukryte w ścianach i za ekranami, baterie – coraz częściej schowane pod tynkiem. Kiedy trzeba je wymienić, zwykle jest z tym sporo pracy.
Jasno jak trzeba
instalacje i wyposażenie

Jasno jak trzeba - automatyczne oświetlenie na zewnątrz domu

Kiedy zapada zmrok, wejście do domu i wjazd do garażu potrzebują oświetlenia. Najlepiej takiego, które włącza się samoczynnie.
Instalacje też są ważne
instalacje i wyposażenie

Dom z ogrzewaniem na paliwo stałe, kolektorami i rekuperacją - z doświadczeń Czytelników

Kiedy buduje się dom według indywidualnego projektu, można go dobrze dopasować do swoich potrzeb. Nie tylko pod kątem układu wnętrz, ale i instalacji.
Podjazd na sypko
wokół domu

Podjazd na sypko - żwirowy podjazd, jako alternatywa dla tradycyjnej drogi

Żwirowa droga to alternatywa dla tradycyjnego bruku. Jest naturalna i wszędzie dobrze wygląda. Co więcej, buduje się ją szybko i taniej niż nawierzchnie z innych materiałów.
Jak uzyskać adres dla nowego domu
prawo i pieniądze

Jak uzyskać adres dla nowego domu

Bez adresu nie zameldujemy się w nowym domu i nie będzie do nas docierać korespondencja. Trzeba więc zawczasu załatwić tę sprawę.