Odwodnienia liniowe

Dlaczego są potrzebne? Jak je dobrze zrobić?

Agata Kosiarska
Agata Kosiarska

Pozwalają szybko pozbyć się z działki wody opadowej po ulewnych deszczach. Łatwo je zamontować, bo układa się je płytko, bez kosztownych prac ziemnych.

Na działkach, które w większości są zabudowane i pokryte nawierzchnią utwardzoną (wybrukowaną lub zabetonowaną), woda deszczowa lub z topniejącego śniegu nie może swobodnie przenikać do gruntu. Szuka więc ujścia i kieruje się w najniżej położone miejsca terenu. W wyniku tego może zalewać piwnice domów, garaże i inne miejsca zagłębione w gruncie, a także spływać na ulice i sąsiednie działki. Do czasu, aż samoistnie odparuje, tworzy kałuże na działce. Jeśli ma długotrwały kontakt z zewnętrznymi ścianami piwnic lub innych elementów budynku, niekorzystnie wpływa na ich konstrukcje i trwałość materiałów.

Odwodnienia liniowe

Jeśli na dużej części działki jest nawierzchnia nieprzepuszczalna, woda opadowa nie ma gdzie wsiąkać. Odwodnienie skieruje ją do kanalizacji

fot. Aco

W artykule znajdziesz:

  • zasady prawidłowego odwadniania terenu posesji
  • wskazówki odnośnie do układania elementów odwodnienia w różnych nawierzchniach
  • montaż krok po kroku odwodnienia liniowego wjazdu do garażu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2018 Tekst Agata Kosiarska
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU