Jedna wiertarka, wiele zastosowań

Skarbiec akcesoriów dodatkowych

Radosław Murat
Radosław Murat

Wiertarka jest jedynym narzędziem elektrycznym, które można wyposażyć w aż tyle rozmaitych akcesoriów. Czyni to z niej uniwersalny sprzęt, przydatny nie tylko do wiercenia, ale także do szlifowania, mieszania lub zdzierania farby, odrdzewiania, polerowania.

Gdy kupujemy wiertarkę lub wiertarkowkrętarkę, często w futerale znajdujemy kilka wierteł do drewna, betonu i metalu tudzież bity, czyli końcówki wkręcające. Na początek powinno wystarczyć, szybko jednak zdamy sobie sprawę, że warto ten arsenał rozbudować, zwłaszcza że jest o co. Możemy kupić wiertła różnych średnic i wiertła specjalistyczne – do konkretnych materiałów, otwornice, mieszadła, tarcze szlifierskie, ściernice szczotkowe. Aby w stu procentach wykorzystać możliwości wiertarki, można do niej zamówić uchwyt kątowy, elastyczną przekładnię i statyw warsztatowy. Dzięki temu stanie się ona głównym domowym narzędziem, po które sięgniemy nie tylko wtedy, gdy przyjdzie wywiercić otwór pod kołek, ale posłużymy się nią również przy budowie konstrukcji drewnianych, remontowaniu domu, drobnych naprawach, odnawianiu różnych elementów drewnianych lub metalowych. Co ważne, wszystkie te akcesoria z powodzeniem pomieścimy w jednej skrzynce narzędziowej. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Jedna wiertarka, wiele zastosowań

Zamiast kupować kilka narzędzi, lepiej nabyć wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę i skompletować zestaw końcówek roboczych, znacznie rozszerzających możliwości jej użycia

fot. Hikoki

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, jakie wiertła stosuje się do metalu betonu i drewna
  • opis innych wierteł i akcesoriów do wiertarki
  • rady dotyczące używania wiertarki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2018 Tekst Radosław Murat
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU