Zaskakujące perspektywy
Tu wszystko zależy od perspektywy. Ten dom się zmienia – z każdej strony pokazuje inną elewację. Jego bryła nie jest wszak skutkiem samej architektonicznej oryginalności, ale wynikiem projektowych poszukiwań tego, co funkcjonalne i pasujące do miejscowego pejzażu. To, co racjonalne, nie zawsze jest proste. (Projekt domu: PL.architekci / Katarzyna Cynka, Bartłomiej Bajon)
Jaka działka, taki projekt. Z reguły kierowanie się przez architektów tą zasadą przynosi dobre efekty. Tak było i tym razem. O tym, jaki ma być ten dom, przesądziła działka – jej kształt i lokalizacja. A parcela była wyjątkowo trudna – narożna, w formie wydłużonego ośmioboku, który w najwęższym miejscu ma 14,6 m szerokości, a w najszerszym – 20,1 m. Kolejnym istotnym czynnikiem projektowym było sąsiedztwo – budynek na działce obok z dużą rozłożystą czerwoną połacią, a z drugiej strony las – piękny, ale zacieniający posesję.
Nie wystarczyło zaprojektować dom ładny sam w sobie, musiał także pasować do zastanego pejzażu i jeszcze zgodnie z oczekiwaniami inwestora być nowoczesny. Co jest ciekawego w tej historii? Choć sytuacja mogłaby się wydawać bardzo wyjątkowa, wcale taka nie jest, a zastosowane w projekcie rozwiązania można uznać nie tylko za interesujące, ale także za ...
W artykule znajdziesz:
- plany i wizualizacje domu;
- inspirujący, oryginalny sposób na wygodne, pełne światła poddasze;
- informacje, jak w projekcie połączono dach ze ścianą i ukryto rynny;
- sposób na płaskie pokrycie w wersji minimum (z niewidocznym gąsiorem, obróbkami, bez okapu);
- wskazówki montażowe, w jaki sposób układać zakładkowe dachówki płaskie, aby połać wyglądała perfekcyjnie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych