dodatek do muratora

Zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych

Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe to często nieodłączny element wykończenia wnętrz. Możemy spotakć się z różnymi rodzajami płyt i różnymi możliwościami ich zastosowania. 
Profile do suchej zabudowy

Profile do suchej zabudowy - wybór i zastosowanie

Można spotkac się z różnymi rodzajami profili, do których montujemy płyty g-k. Każdy znich ma inne zastosowanie, inna jest także ich grubość i możliwość docinania. 
Szpachle, taśmy, siatki

Szpachle, taśmy, siatki - dodatkowe elementy suchej zabudowy

Montaz płyt gipsowo - kartonowych wymaga uzycia kilku neizbędnych elementów. Sprawdź, w co musisz się wyposażyć 
Lekki sufit z płyt g-k

Lekki sufit z płyt g-k - rodzaje, zastosowanie i niezbędne akcesoria

Sufit podwieszany jest już obecny prawie w każdym domu czy mieszkaniu. Czasem pełni rolę dekoracyjną, a czasem pozwala ukryć instalacje. Aby sufit prezentował się ciekawie trzeba wykonać go bez błędów, używając niezbędnych akcesoriów.
Montaż sufitu

Montaż sufitu - budowa konstrukcji i mocowanie płyt

Sufit podwieszany można wykonać w każdym mieszkaniu i na pewno urozmaici on wnętrze. Poznaj zasady montażu sufitu podwieszanego, aby był esetetyczny i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną.
Sufit podwieszany na styku ze ścianami

Sufit podwieszany na styku ze ścianami

Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga precyzji i umiejętności. Ważnym miejscem jest styk sufitu podwieszanego ze ścianami. Jak estetycznie wykonać ten element?
Suche tynki

Okładziny ścienne mocowane na klej

Płyty g-k pomagają wyrównać krzywizne ścian. Aby jednak spełniły swoją funkcję trzeba znać zasady ich układania i mocowania. 
Przedścianki

Przedścianki

Wykonanie przedścianek z płyt gipsowo-kartonowych, znacznie ulatwia późniejsze prace wykończeniowe - mamy idealnie gładkie podłoże. Jakie są zatem sposoby montowania przedścianek z płyt g-k?
Ściana działowa

Ściana działowa - konstrukcja i montaż płyt g-k

Z profili i płyt gipsowo - kartonowych można z powodzeniem stawiać ścianki działowe. W tego typu ścianki można wstawiać także drzwi. Jak wygląda konstrukcja takiej ściany działowej i jak się ją montuje?
Łączenie ścian z innymi przegrodami

Łączenie ścian z płyt g-k z innymi przegrodami

Ścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych często będą łączyć się z różnego typu płaszczyznami. Jak wykonac połączenie takiej ścianki z tynkiem, a jak z nieotynkowanym murem?
Łuki i zabudowa krzywoliniowa

Łuki i zabudowa krzywoliniowa z płyt gipsowo - kartonowych

Istnieją odpowiednie rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, z których można wykonać dowolną krzywiznę. Jakich płyt g-k użyć do wykonania nietypowych kształtów w aranżacji wnętrza? 
Wieszanie na ścianach działowych

Wieszanie na ścianach działowych z płyt g-k - sposoby mocowania i dobór kołków

To, jaki ciężar uniesie ściana g-k, zależy od liczby warstw poszycia, rodzaju mocowań i wewnętrznych wzmocnień. Większe ciężary, takie jak grzejniki, bojlery, umywalki i duże szafki, o wadze do 150 kg, wymagają specjalnych wzmocnień wbudowanych w szkielet. Jeśli ścianę chcemy obciążyć jeszcze bardziej, trzeba ją specjalnie zaprojektować.
Detale z płyt g-k

Detale z płyt g-k - jak wykonać wnęki, półki, regały

Znając zasady montażu płyt gipsowo-kartonowych oraz wykazując się inwencją twórczą, można stworzyć z nich ciekawe detale meblowe, takie jak wnęki na telewizor lub półki łazienkowe, zakryć karnisze, a także obudować nimi kominki oraz drzwi przesuwne.
Zabudowa poddasza

Zabudowa poddasza płytami g-k - zasady montażu i trudne miejsca

Szukając nowych przestrzeni mieszkalnych, coraz częściej decydujemy się na zagospodarowanie poddasza. Dotyczy to zarówno starego budownictwa, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych. Na poddaszu świetnie sprawdzi się system suchej zabudowy.
Paroizolacja

Paroizolacja - kiedy jest niezbędna

Paroizolacja jest to zazwyczaj folia mocowana od strony pomieszczenia za suchą zabudową. Ma za zadanie chronić ocieplenie przed wnikaniem w nie pary wodnej. Najczęściej stosuje się ją pod skosami na poddaszach i w budynkach o konstrukcji szkieletowej, gdzie ocieplenie nie jest chronione murem.
Naprawy

Sposoby na naprawę dziur, wgnieceń i pęknięć w ścianach z płyt g-k

Podczas montażu płyt i eksploatacji pomieszczeń wykończonych systemami suchej zabudowy zdarzają się mechaniczne uszkodzenia ich powierzchni. Mogą to być wgniecenia, dziury, rysy lub pęknięcia na styku łączonych płyt g-k albo na styku suchej zabudowy ze ścianą murowaną czy stropem. Zazwyczaj można je łatwo naprawić.